poniedziałek, 12 stycznia 2015

Kluczewska Sopka, Fuego i Hunga Tonga-Hunga Ha'apai

- Hunga Tonga-Hunga Ha'apai (Tonga) - Podmorska erupcja prawdopodobnie przedarła się na powierzchnię. Wczoraj i przedwczoraj obłok erupcyjny sięgał wysokości 10 km, co wynikało z obserwacji pilotów. Niepotwierdzony opad popiołu i tefry ma miejsce na wyspie Ha'apai.

Stan na 13 stycznia 2015: Air New Zealand, Pacific Blue i Fiji Airways anulowały wszystkie loty do Tonga. Aktywny podmorski otwór erupcyjny znajduje się 3 km na południe od Hunga Tonga i 3.2 km na południowy wschód od Hunga Ha’apai. W odróżnieniu od erupcji z 2009 roku niewiele jest zdjęć tej aktualnej, a szkoda.

EDIT: Zdjęcia znajdziecie poniżej. Obecnie otwór erupcyjny emituje parę i gaz. Stan na 15 stycznia: podmorska erupcja uformowała efemeryczną wysepkę pomiędzy wyspami Hunga Tonga i Hunga Ha’apai o szerokości 1 km, długości 2 km i wysokości 100 metrów, która została przyłączona do Hunga Ha’apai. W trakcie obserwacji ekipy z Nowej Zelandii poczynionej 14 stycznia eksplozje miały miejsce co 5 minut. Gęste obłoki popiołu sięgają wysokości 400 metrów, ponad wysokością 1 km chmura erupcyjna składa się prawie wyłącznie z pary. Wilgotny popiół sprzyja budowie nowej wyspy. Opad popiołu i kwaśnego deszczu odczuwano w odległości 10 km od miejsca erupcji.

http://matangitonga.to/2015/01/14/ash-emission-slows-following-dramatic-jan-6-eruption

- Fuego (Gwatemala) - Intensywna aktywność eksplozywna wulkanu Fuego w minionych dniach. 6-8 silnych eksplozji strombolijskich w ciągu godziny czasami wyrzucających rozżarzone bomby wulkaniczne na wysokość 1 km ponad krater. Chmury popiołu sięgają wysokości 1-1.5 km ponad krater.

- Kluczewska Sopka (Kamczatka) - Aktywny wylew lawy na południowo-zachodnim zboczu Kluczewskiej Sopki. Chmury popiołu sięgają wysokości 8.5 km. Relatywnie intensywne emisje popiołu + wyrzucanie rozżarzonego materiału wulkanicznego na wysokość setek metrów. Na zdjęciu krater Kluczewskiej Sopki.

- Zhupanovsky (Żupanowski) (Kamczatka) - Obłoki popiołu z tego wulkanu zaobserwowano w pobliżu wulkanu Koriacka Sopka z Pietropawłowska Kamczackiego 12 stycznia 2015. Eksplozywna aktywność Żupanowski trwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz