6 czerwca 2014 roku miała miejsce umiarkowana eksplozywna erupcja wulkanu Zhupanovsky (Żupanowski) na Kamczatce. Obłok popiołu sięgnął wysokości 6 km. Erupcja Zhupanovsky póki co nie została potwierdzona przez naziemnych obserwatorów, więc może to być fałszywy raport. Niemniej na masyw wulkaniczny Zhupanovsky składają się cztery nakładające się na siebie stratowulkany, z czego trzy pochodzą z plejstocenu (i są wygasłe), czwarty holoceński stożek wykazuje aktywność erupcyjną. Do ostatniej erupcji Zhupanovsky doszło 24 listopada 2013 roku.
EDIT: Erupcja jednak miała miejsce czego dowodem górne zdjęcie autorstwa Dimitry Melnikova.
Z wulkanu Santiaguito schodzą olbrzymie spływy błota, czyli lahary. Przyczyną jest uderzenie tropikalnego sztormu Boris, a co za tym idzie gwałtowne ulewy. Lahary są gorące na skutek wymieszania się gorącego materiału z wulkanu (pochodzącego z kolapsu części kopuły lawowej Caliente z 9 maja) z chłodniejszą wodą rzeki Nima I. Ewakuowano obsługę Santiaguito Volcano Observatory. Swoją drogą natrafiłem na bardzo oszczędną relację z wyprawy na wybuchający Santiaguito na blogu pary młodych podróżników:
http://klaudiaijakub.blogspot.com/2014/05/gwatemala-xela.html
Na zdjęciach lahar z Santiaguito w dniu 29 maja 2014 roku oraz parujący krater wulkanu Zhupanovsky w listopadzie 2013.
Zhupanowsky czy Żupanowski? Myślę że w polskich tekstach powinno się używać polskiej transkrypcji, bo nie jest to kwestia jakiejś międzynarodowej nazwy tylko tego że nazwy z cyrylicy na różne języki się różnie przepisuje.
OdpowiedzUsuńDziennikarze nagminnie o tym zapominają i potem się człowiek zastanawia co to był za znany rosyjski kompozytor Tchaikovsky