środa, 18 czerwca 2014

Aktywność erupcjna Etny i Nishinoshima
Erupcja wulkanu Etna wciąż trwa, jest relatywnie silna, acz i tak osłabła w ciągu ostatnich 48 godzin (od paroksyzmu 15 czerwca). Zmniejsza się poziom drgań, można już rozróżnić indywidualne eksplozje. Na wierzchołku New SE Crater można wyróżnić przynajmniej 3 otwory erupcyjne. Prędkość wylewu lawy się zmniejszyła, na zdjęciu Borisa Behncke pięknie widać jego odgałęzienia.

Nishinoshima (Japonia) - ciągłe rozrastanie się wysepki wulkanicznej, na wyspie są aktywne cztery otwory erupcyjne, jeden z nich wypełnia lawa, drugi emituje obłok pary i gazu. Niektóre wylewy lawy docierają do wybrzeża i tym samym powiększają obszar wysepki. Siedem miesięcy trwania i nie zanosi się na razie na koniec erupcji. Zdjęcie Japońskiej Straży Wybrzeża.

Sabancaya w Peru - niepokojąca aktywność fumaroliczna centralnego krateru tegoż wulkanu (na górnej fotografii). Obłoki gazu i pary niskie i ciągłe, z obecnością niebieskawego gazu.

Poza tym:
1) Zhupanovsky (Kamczatka) -  dzisiejszego ranka emisja popiołu na wysokość 3.3 km. 
2) aktywność sejsmiczna innego kamczackiego wulkanu Bezymianny, który po raz ostatni wybuchł 1 września 2012 roku. Może ona wskazywać na dopływ świeżej magmy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz