niedziela, 27 maja 2012

Wulkaniczne niusy z czasu mej nieobecności

Nie było mnie przez tydzień, zatem wrzucam nieco spóźnione niusy. Niestety w między czasie doszło do tragedii w mojej rodzinie. 25 maja 2012 roku w wypadku motocyklowym pod Pabianicami zginął mój kochany kuzyn, Krzysztof. Strata bliskiej osoby boli okropnie. Miał zaledwie 23 lata. Nie mogę się w tej chwili otrząsnąć i wrócić do równowagi psychicznej. Wystarczy jedna chwila nieuwagi i życie ludzkie się kończy... :-(

19 maja wulkan Fuego w Gwatemali wybuchł najpotężniej od czasu jego niemal nieustannej aktywności począwszy od 2002 roku. Erupcja miała charakter zarówno eksplozywny, jak i efuzywny. Rozpoczęła się o 2.45 w nocy, towarzyszyły jej silne eksplozje i fontanny lawy sięgające wysokości do 1 km. Fuego wyrzucał duże bomby wulkaniczne. Z południowo-zachodniego zbocza na odległość 500 metrów spłynął wylew lawy. Kolumna popiołu sięgnęła wysokości 5 km; miały miejsce spływy piroklastyczne spowodowane blokami lawy, które pomknęły w kierunku dolin Las Lajas, El Yute i Ceniza. Opad popiołu odnotowano we wioskach Morelia, Panimaché I i II, Sangre Cristo i Yepocapa. Dwie fotografie przedstawiają paroksyzm erupcyjny Fuego w dniu 19-20 maja 2012 roku.

W kraterze Anak Krakatau rośnie kopuła lawowa. Na razie brak eksplozywnej aktywności wulkanu.
Na wschodnim zboczu wulkanu Bagana (Papua Nowa Gwinea) pojawił się wylew lawy. Nie wiadomo od kiedy erupcja trwa.
Wulkan Sakurajima w Japonii wykazuje wzmożoną aktywność wulkaniańską. Częste eksplozje z krateru Showa produkują chmury popiołu sięgające wysokości 4 km.
Kamczacki wulkan Szywiełucz produkuje chmury popiołu sięgające wysokości 8 km, Dukono na wyspie Halmahera wyrzuca popiół na wysokość 2-3 km, podobnie Batu Tara.
27 maja 2012 roku miała miejsce niewielka emisja popiołu z wulkanu Galeras (Kolumbia) - na zdjęciu INGEOMINAS.
Fotografia dnia - wulkan Mutnovsky na Kamczatce (NG, fotograf Carsten Frank).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz