środa, 30 maja 2012

Duvalo - 'wulkan' w Macedonii

Czytelnik mojego bloga Remik dostarczył mi informację o położonym w Macedonii wulkanie DUVALO. Duvalo w pobliżu wioski Kosel (wejście od strony Ochrydy) to miniaturowy krater geotermalny o średnicy 0.5 metra i głębokości 30 centymetrów, który emituje ditlenek węgla (mofeta) i siarkowodór (solfatara). To ostatni akord wygasłego obecnie wulkanizmu w Macedonii, tudzież na Bałkanach. Na Duvalo masowo umierają zwierzęta uduszone przez toksyczne gazy. Remik, któremu nieobca jest wspinaczka na wulkany w Ekwadorze, Gwatemali czy w Indonezji przesłał mi kilka zdjęć Duvalo, zatem w ramach ciekawostki zamieszczam je na blogu.

4 komentarze:

 1. Witam, zapraszam do obejrzenia szerszego materiału z tego wciąż zięjącego siarką miejsca:

  http://exploringbalkans.blogspot.com/2011/08/duvalo-ostatni-aktywny-wulkan-na.html

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna rzecz. Nie wiedziałem, że Duvalo to zarazem cmentarzysko martwych zwierząt padłych pod wpływem toksycznych gazów, chociaż z drugiej strony można się było domyśleć, że podchodzą zbyt blisko solfatary...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, zawsze najbardziej lubię czytać o wulkaniźmie w kontynentalnej części Europy, który to właściwie zaniknął na przestrzeni ostatnich kilku tysięcy lat, nie licząc Wezuwiusza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Kontynentalna Europa (wyłączając Wezuwiusza) jest nieaktywna wulkanicznie. Jest jeszcze stożek Monte Nuovo na Campi Flegrei, który wybuchł w 1538 roku. I to chyba wszystko (pomijam wulkany w Turcji - np. Ararat wybuchł freatycznie po raz ostatni w 1840 roku).

   Usuń