sobota, 9 lipca 2011

Mars: Wulkany Czerwonej Planety


Powierzchnię Marsa w dużej mierze pokrywają wylewy bazaltowej lawy oraz rozległe lawowe równiny. Marsjańskie wulkany tarczowe należą do największych w Układzie Słonecznym. Ich komory magmowe są znaczne większe od ziemskich. W konsekwencji erupcje na Marsie są o wiele rzadsze i mają gigantyczne rozmiary. W rejonie Elysium Planitia opisano wylew lawy wielkości amerykańskiego stanu Oregon. To jeden z najmłodszych wylewów lawy na Marsie. W rejonach Elysium i Tharsis występują największe wulkany w Układzie Słonecznym. Są to:
1. OLYMPUS MONS o wysokości 21 000 metrów i średnicy 550 km u podstawy
2. ASCAREUS MONS o wysokości 18 000 metrów
3. PAVONIS MONS o wysokości 14 000 metrów, najniższy szczyt Tharsis Montes
4. ARSIA MONS o wysokości 16 000 metrów i średnicy 435 km u podstawy
5. ELYSIUM MONS o wysokości 16 000 metrów i średnicy 240 km u podstawy, oflankowany przez dwa mniejsze wulkany HECATES THOLUS i ALBOR THOLUS.
Wulkany marsjańskie posiadają kolosalne kaldery. Dla przykładu kaldera Arsia Mons ma średnicę 110 km. Olympus Mons znajduje się w jednym z najbardziej zapylonych rejonów Czerwonej Planety. Jego ostatnia erupcja miała miejsce 10-20 milionów lat temu. Wszystkie marsjańskie wulkany są wygasłe, choć niektórzy naukowcy uznają je za uśpione. Sonda Mars Express wykonała słynne zdjęcie dwóch wulkanów na Marsie otulonych mgłą, a mianowicie CERAUNIUS THOLUS i URANIUS THOLUS. W prowincji wulkanicznej Tharsis znajduje się wulkan tarczowy ALBA MONS o nienaturalnie niskich zboczach uformowanych przez ogromne wylewy lawy. Z kolei wulkaniczna prowincja Elysium obejmuje trzy wulkany tarczowe wspomniane już w punkcie 5.

Dla zainteresowanych 23 wulkaniczne struktury na Marsie:

Alba Patera
Albor Tholus
Amphitirites Patera
Apollinaris Patera
Arsia Mons
Ascareus Mons
Biblis Patera
Ceraunius Tholus
Elysium Mons
Hadriaca Patera
Hecates Tholus
Jovis Tholus
Meroe Patera
Nili Patera
Olympus Mons
Pavonis Mons
Peneus Patera
Tempe Fossae
Tharsis Tholus
Tyrrhena Patera
Ulysses Patera
Uranius Patera
Uranius Tholus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz