Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
środa, 22 grudnia 2010
Wulkaniczne niusy - Kamczatka, Etna, Stromboli, Tytan
Wspominałem już o kriowulkanch (lodowych wulkanach) na księżycu Saturna Tytanie. Sonda Cassini sfotografowała jeden z nich nazwany Sota Facula, morfologicznie przypominający wylewy i liczne kratery Etny i islandzkiego Laki. Zatem kriowulkanizm na Tytanie ma charakter efuzywny w odróżnieniu od kriowulkanizmu eksplozywnego zaobserwowanego na Enceladusie i Trytonie. Ciepła woda na Tytanie wskazuje, iż można szukać na nim śladów życia.
Kamczatka pełna aktywnych wulkanów. Wybuchają Kluczewska Sopka, Karymsky, Bezymianny, Kizimen i Szywiełucz. Ten ostatni 6 grudnia 2010 wyprodukował słup popiołu sięgający wysokości 5 km - prawdopodobnie na skutek zapadnięcia się kopuły lawowej. Na zdjęciach aktywne kamczackie wulkany Szywiełucz oraz Kizimen (KVERT).
21 grudnia wulkan Bromo zakłócił loty z Australii na Bali za sprawą chmury popiołu. Na zdjęciu wybuchający Bromo.
22 grudnia o 5.46 lokalnego czasu jeden z kraterów Etny (Bocca Nuova) eksplodował najsilniej od dnia 25 sierpnia 2010 roku. Trzy dni wcześniej doszło do spektakularnej eksplozji Stromboli.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz