Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
piątek, 10 września 2010
Niusy - Sinabung, Planchon Peteroa i inne
Wulkanem Sinabung na Sumatrze targają coraz częstsze i silniejsze eksplozje. Nikt nie wie, kiedy aktywność wulkanu się skończy. Popiół z Sinabung opada na pobliskie uprawy niszcząc je. Erupcja wtorkowa Sinabung wyprodukowała pióropusz popiołu wysoki na 5 km. W obozach dla uchodźców przebywa aktualnie prawie 24 000 ludzi.
Chilijskim wulkanem Planchon Peteroa targają niewielkie erupcje freatyczne generujące obłoki popiołu wysokie na kilka setek metrów. Wulkanolodzy instalują sejsmografy i kamery w pobliżu wulkanu, aby monitorować jego aktywność. Peteroa wydaje się być we wczesnym stadium cyklu erupcyjnego.
Etna na Sycylii ciągle aktywna z licznymi eksplozjami popiołu z krateru Bocca Nuova. Pomiędzy 25 a 29 sierpnia odnotowano 7 eksplozji Etny.
Kamczackie wulkany nadal aktywne. I tak 1) Kluczewska Sopka (erupcja eksplozywno-efuzywna, chmura popiołu sięga wysokości 10 km) 2) Karymsky (erupcja eksplozywna)
3) Szywiełucz (erupcja eksplozywno-efuzywna) 4) Gorely (termiczna i sejsmiczna anomalia, wulkan prawdopodobnie szykuje się do erupcji) 5) Bezymianny (wzrost kopuły lawowej i obłoki gazowego aerozolu w powietrzu)
Piloci spostrzegli obłok popiołu sięgający wysokości 5.5 km nad wulkanem Sangay w Ekwadorze.
Aktywność hawajskiego wulkanu Kilauea ogranicza się do krateru Pu`u `O oraz do krateru Halema`uma`u, w którym zgromadził się staw lawy świecący na czerwono w nocnych ciemnościach.
Na zdjęciach aktualne erupcje Planchon Peteroa, Karymsky, Szywiełucz, anomalia termiczna na Gorely i krater Pu`u `O.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz