środa, 29 września 2010

Newsy z ostatniego tygodnia
Wulkan tarczowy Piton de la Fournaise na francuskiej wyspie Reunion prawdopodobnie szykuje się do erupcji. Piton miał już epizod erupcyjny pod koniec 2009 roku i na początku 2010. 23 września wulkanem targają roje wstrząsów sejsmicznych (krater Dolomieu). Erupcje Piton de la Fournaise typu hawajskiego są nader częste - towarzyszą im wylewy lawy z otworów szczelinowych i fontanny ognia.

W Indonezji (Sumatra) tysiące ewakuowanych powraca w pobliże wulkanu Sinabung. W ten weekend nad jawajskim wulkanem Merapi zawisła groźba erupcji. Trasy na wulkan zostały zamknięte dla wspinaczy. Wybuchem grozi także wulkan Karangetang na wyspie Siau.

Nad chilijskim wulkanem Planchon-Peteroa unosi się chmura popiołu. Jego kraterem erupcyjnym targają freatyczne eksplozje (niewielkie erupcje eksplozywne).

Wulkan na wyspie Barren Island pomiędzy Indiami a Indonezją (Andamany) wyrzuca z siebie obłoki pary i popiołu. Od 1991 roku wykazuje aktywność z epizodami erupcyjnymi trwającymi 2-3 lata i okresami relatywnej ciszy trwającymi 3-5 lat. Typ erupcji Barren Island: eksplozywne w skali VEI = 2 z wylewami lawy, strombolijskie. Wyspa jest niezamieszkana, nie ma zatem większego zagrożenia dla ludzi. Na zdjęciach wulkan Barren Island.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz