czwartek, 30 września 2021

Erupcja lawowa w kalderze Halemaumau wulkanu Kilauea

29 września o godzinie ok. 15.20 lokalnego czasu rozpoczęła się erupcja szczelinowa wulkanu Kilauea na Big Hawaii w kraterze Halemaumau. Na powierzchni zastygłego jeziora lawy otworzyły się szczeliny erupcyjne emitujące fontanny lawy i potoki lawy. Pojawiły się także otwory erupcyjne na zachodniej ścianie krateru. Kod awiacji czerwony. Poprzednia aktywność lawowa w kraterze miała miejsce od grudnia 2020 roku do maja 2021 roku. Tak jak wspomniałem erupcja ograniczona jest do niedostępnej dla turystów kaldery Kilauea. Zdj. USGS.

Kontynuacja rozpoczętej 19 września erupcji wulkanu Cumbre Vieja, która formuje lawową deltę u wybrzeża Tazacorte. Jak informuje Tomasz nieomal wszystkie atrakcje geologiczne na wyspie zamknięte dla turystów m.in. stożek San Antonio czy kaldera Taburiente. Dużo blokad policyjnych, dostęp do miejsca erupcji w zasadzie niemożliwy ze względu na strefę wykluczenia. Erupcja nadal jest niszczycielska: obecnie 855 budynków zniszczonych przez lawę, kolejnych 126 uszkodzonych. 27,4 km dróg pokrywa lawa, obszar pokryty potokami lawy o powierzchni 338,3 hektarów. Lawowa delta wciąż się rozrasta. Jej obecne wymiary to 500 metrów szerokości i 50 metrów wysokości. Unosi się nad nią obłok gazu i pary.

Popularna wśród turystów erupcja Geldingadalsgos w zasadzie ustała od 19 września, ale mamy obecnie rój sejsmiczny 1-2 km na południowy zachód od góry wulkanicznej Keilir z trzęsieniami ziemi o przeciętnej głębokości hipocentrum 6 km. Być może nastąpiła migracja magmy spod doliny Geldingadalir i szczeliny otworzą się koło Keilir. Inna możliwość to definitywny koniec erupcji Geldingadalsgos, a owe trzęsienia ziemi są jego zwiastunem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz