Na La Palmę wczoraj dotarł mój znajomy Tomasz. I zaczął mi przesyłać pierwsze zdjęcia i materiały filmowe. Nie sposób dostać się w pobliże aktywnego stożka, gdyż to strefa zamknięta, dużo policyjnych blokad. Na zdjęciu Tomasza Lepicha z 27 września widok na erupcję z La Laguna.
Płynąca z prędkością 300 metrów na godzinę nowa lawa przecięła o godzinie 20.45 drogę do El Pampillo, którą można się dostać do południowej części gminy Los Llanos de Aridane. 28 września krótko po godzinie 23 lokalnego czasu zaczęła wpływać do Atlantyku w Playa de los Guirres (Playa Nueva), z klifu o wysokości około 100 metrów. Woda zaczęła wrzeć, pojawiły się białe i ciemne obłoki pary i gazu. Wyspa La Palma powiększa się o nowy fragment lądu (tzw. lawową deltę o aktualnych wymiarach 500 x 40 metrów, przy czym 40 metrów to jej oszacowana maksymalna wysokość). Wypływ lawy do oceanu uśmierci lokalny ekosystem morski powodując zakwaszenie wód.
29 września erupcja nowego stożka wulkanu Cumbre Vieja w toku. Niższy boczny otwór erupcyjny generuje fontanny lawy zasilające wylew płynnej lawy, natomiast główny otwór erupcyjny emituje obłoki popiołu.
Według naukowców z Obserwatorium Wulkanologicznego Goma 18 września (po niespełna 4 miesiącach absencji) jezioro lawy wulkanu Nyiragongo w Kongo pojawiło się ponownie. Owo wspaniałe jezioro lawy zostało odkryte w 1948 roku przez francuskiego wulkanologa Harouna Tazieffa. I zostało wydrenowane w wyniku erupcji wulkanu 10 stycznia 1977 roku, 17 stycznia 2002 roku i 22 maja 2021 roku. Jednak za każdym razem pojawiało się znowu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz