sobota, 2 października 2021

Podwyższenie stopnia alarmu dla wulkanu Vulcano

                                               
Podwyższenie stopnia alarmu na żółty dla wulkanu Vulcano (Wyspy Liparyjskie) ze względu na rejestrowany od rana 1 października, spory obłok gazu nad kraterem Fossa, wzrost sejsmiczności oraz niewielką deformację gruntu. Do ostatniej erupcji Vulcano doszło w latach 1888-90. Od Vulcano pochodzi termin erupcji wulkaniańskiej. Zdj. Marco Pistolesi.

Jak wiadomo erupcja Geldingadalsgos w zasadzie ustała od 19 września 2021 roku. Krater nr. 5 podlega jedynie odgazowaniu. Rój trzęsień ziemi ma obecnie miejsce w pobliżu góry wulkanicznej Keilir. Od 27 września odnotowano tam aż siedem trzęsień ziemi o magnitudzie powyżej 3. Póki co nie ma żadnych oznak inflacji gruntu, które wskazywały by na intruzję magmy. Być może są to tektoniczne trzęsienia ziemi. Naukowcy nie są pewni co się wydarzy. Czas pokaże. Sam spodziewałem się, że erupcja  Fagradalsfjall potrwa przez długie miesiące czy nawet lata, gdyż miał się formować nowy wulkan tarczowy. Być może nie tylko ja się w tej materii pomyliłem. Czy to zatem definitywny koniec erupcji Geldingadalsgos? Hmm. Uwielbiam nieprzewidywalność wulkanów. :-)

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja trwa już prawie dwa tygodnie. Pojawiły się nowe otwory erupcyjne i nowe wylewy lawy. Trzeci otwór erupcyjny emituje wylew płynnej lawy, który zagraża kolejnym zabudowaniom na wyspie przemieszczając się w kierunku morza. Lawa zniszczyła już ponad 1000  struktur w gminach El Paso, Los Llanos de Aridane i Tazacorte. Tomasz napisał mi, że mieszkańcy La Palmy są przerażeni tą erupcją, obłoki SO2 (dwutlenku siarki) utrudniają oddychanie, jedzenie czy picie.

Obecnie mamy trzy aktywne centra erupcyjne wewnątrz aktywnego krateru oraz dwa nowe zlokalizowane w północno-zachodnim sektorze flanki nowego stożka. Być może w przyszłości otworzą się kolejne centra erupcyjne. Erupcja wyemitowała już 80 milionów metrów sześciennych lawy - dwa razy tyle co erupcja Teneguia w 1971 roku. Zdj. Involcan. 

Dzisiaj otworzył się kolejny otwór erupcyjny, który dołączył do dwóch centrów erupcyjnych otwartych rankiem 1 października. Erupcja nie słabnie. Nowy wylew lawy dzisiaj połączył się z głównym. Lawa pokrywa 28.3 km dróg oraz zniszczyła bądź uszkodziła 1005 budynków.

Erupcja wulkanu tarczowego Kilauea w toku. Niewielkie fontanny lawy mają miejsce na powierzchni jeziora lawy w kraterze Halemaumau. Powierzchnia jeziora lawy podnosi się szacunkowo o metr od początku erupcji. 

Zachęcam do ewentualnego wsparcia mnie w popularyzacji wulkanów i wulkanologii na koncie Patronite, które założyłem w lutym 2020 roku. No i do mailowego kontaktu (media, osoby prywatne, propozycje współpracy, pytania, wszelkie uwagi) na krawczykbart@yahoo.com 

https://patronite.pl/wulkanyswiata

Kolejna aktualizacja na blogu w najbliższych dniach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz