piątek, 24 września 2021

Piąty dzień erupcji wulkanu Cumbre Vieja/ Fuego w Gwatemali

Wpierw wieści z wyspy La Palma. Erupcja strombolijska wulkanu Cumbre Vieja nadal w toku. Kolumna pary i popiołu nad wulkanem sięga wysokości 4.5 km. Z aktywnego krateru mają miejsce imponujące fontanny lawy. Lawa przemieściła się do tej pory na odległość 3.8 km. Już nie ma konsensusu czy w ogóle dotrze do oceanu, gdyż znacznie spowolniła swój progres. Wszystko zależy od długości erupcji oraz od wycieku lawy u źródła erupcyjnego. Szerokość wylewu lawy: 500 metrów, maksymalna grubość: 12 metrów. Aktywne pozostają dwa wylewy lawy, z których tylko południowy porusza się w tempie 4 m/h.

Z powodu erupcji i opadu popiołu zaleca się mieszkańcom nosić na zewnątrz maski FFP2, gogli i czapek z daszkiem.  

Dotychczasowe skutki erupcji: obszar 220 hektarów pokrywa lawa, ponad 400 domów uległo zniszczeniu. Opad popiołu niszczy liczne plantacje bananów na wyspie. Obłok SO2 z erupcji Cumbre Vieja dotarł już do Teneryfy, Fuerteventury i Madery. Wiatr rozwiewa obłok gazu i popiołu w kierunku południowym (El Hierro i La Gomera). Kod awiacji czerwony, ale wszystkie lotniska kanaryjskie póki co działają normalnie. Zdj. Emilio Morenatti AP.  

W ostatnich godzinach eksplozje się nasiliły i zaczęły generować fale uderzeniowe. Na zboczu aktywnego stożka (u jego podstawy) otworzyło się nowe pęknięcie erupcyjne. Fontanny lawy z nowego stożka sięgają wysokości 300-500 metrów. Ewakuacje mają miejsce na obszarach Tacande (Tacande de Abajo i części Tacande de Arriba) i Tajuya.

EDIT: Obecny bilans erupcji wulkanu Cumbre Vieja to 420 zniszczonych budynków, w tym lokalna szkoła oraz 15.2 km dróg, lawa pokrywa obszar o powierzchni 190.7 hektarów. Coraz więcej turystów przybywa na La Palmę, by obserwować erupcję. Rośnie liczba rezerwacji w apartamentach blisko miejsca erupcji, wokół którego obowiązuje jednak 2 kilometrowa strefa wykluczenia. 

26 września z powodu silnych emisji popiołu zamknięte zostało lotnisko na La Palmie, anulowano loty na Teneryfę, Gran Canarię i do Madrytu.  

Rankiem 25 września nowy otwór erupcyjny otworzył się na zachód od głównego stożka, który zawalił się w południowo-zachodniej części. Lawa z niego jest bardziej płynna i przemieszcza się szybko.  

Nagrania, za które serdecznie dziękuję: Marcin Matusiński. 

https://www.youtube.com/watch?v=qppOA8D31Sk

https://www.youtube.com/watch?v=toaQ9TDUoLo 

Kolejna aktualizacja na blogu jutro albo w poniedziałek.

Wulkan Fuego w Gwatemali od wczoraj zintensyfikował aktywność erupcyjną. Zeszły z niego wąwozem Ceniza spływy piroklastyczne, które dotarły na odległość 4-6 km. Kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 4.6 km, dwa wylewy lawy o oszacowanej długości 250 i 350 metrów spływają do wąwozów Ceniza i Trinidad. To bardzo groźny wulkan, co udowodniła jego tragiczna erupcja piroklastyczna 3 czerwca 2018 roku. 

Przy okazji podrzucam wywiad ze mną przeprowadzony przez dziennikarkę Interii:

https://styl.interia.pl/podroze/news-o-erupcji-cumbre-vieja-i-nie-tylko-inne-wulkany-tez-moga-nas,nId,5502602

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz