Niepokojące wieści doszły do mnie z Indonezji. 29 maja 2020 roku o godzinie 12.30 lokalnego czasu bliżej nieokreślona aktywność wulkaniczna w kraterze jawajskiego wulkanu Ijen doprowadziła do emisji toksycznego gazu i powstania fali tsunami o wysokości 3 metrów na kwasowym jeziorze kraterowym. W tracie ucieczki zginął jeden z wydobywających siarkę górników. Jego ciało wyłowiono z jeziora. Falę tsunami na jeziorze kraterowym Ijen określono mianem seiche (sejsza) - jest to rodzaj fali stojącej w zamkniętym bądź częściowo zamkniętym zbiorniku wodnym. Seiche są generowane przede wszystkim przez trzęsienia ziemi. I prawdopodobnie to trzęsienie ziemi (erupcja limniczna) wygenerowało śmiercionośną falę seiche, która zabiła górnika w kraterze Kawah Ijen. Jeden z jego przyjaciół próbował ocalić ofiarę bohatersko płynąc w jeziorze, ale mu się nie udało.
EDIT: Ocalały górnik twierdził że usłyszał eksplozję gazu pod powierzchnią jeziora.
Zdjęcia Tomasz Lepich, rok 2019. Plus stara archiwalna fotografia wulkanu Ijen z 1910 roku.
Link: https://www.thejakartapost.com/news/2020/06/02/tremor-at-east-javas-mount-ijen-triggers-isolated-tsunami-killing-one.html
1 czerwca 2020 roku niewielka eksplozja targnęła aleuckim wulkanem Cleveland. Kod awiacji pomarańczowy. Obłok popiołu sięgnął wysokości 6.7 km.
Także 1 czerwca doszło do umiarkowanej erupcji hydrotermalnej wulkanu Rincon de la Vieja w Kostaryce. Obłok popiołu o wysokości 1.5-2 km.
2 czerwca emisje popiołu z aktywnego wulkanu Sabancaya w Peru sięgnęły wysokości 6.7 km.
31 maja kamczacki wulkan Karymski wygenerował obłok popiołu o wysokości 4.6 km.
Seiche to po polsku sejsza. Nie przelało się przez krawędź? Sądząc po zdjęciach mało brakuje.
OdpowiedzUsuńNa to wygląda że nie. Szkoda że nie ma żadnej dokumentacji fotograficznej z samego tego wydarzenia. Widziałem jedynie nagranie z indonezyjskiej tv przestawiające wydobycie ciała górnika z kwasowego jeziora.
Usuń