Akurat w 29 rocznicę finalnego paroksyzmu erupcyjnego wulkanu Pinatubo (Luzon, Filipiny) pojawiły się nowe zdjęcia aktywności erupcyjnej na wyspie wulkanicznej Nishinoshima (Ogasawara, Japonia). Ciemnoszary obłok popiołu nad aktywnym stożkiem sięgnął wysokości 2 km. Wulkan wyrzucał bloki skalne na odległość 2.5 km. Wylew lawy z północno-wschodniego zbocza stożka pozostaje aktywny i dociera do morza.
W ostatnich dniach nasiliła się aktywność eksplozywna wulkanu Sangay w Ekwadorze. Kolumna erupcyjna nad wulkanem sięgała wysokości 7 km. Spływy piroklastyczne zaobserwowano na południowym zboczu wulkanu. Aktywne pozostają wylewy lawy na południowym i południowo-wschodnim zboczu. Możliwość zejścia z Sangay laharów w przypadku ulewnych deszczy, które spowodują remobilizację świeżych materiałów piroklastycznych i warstw popiołu.
Podwyższenie poziomu alarmu dla alaskańskiego wulkanu Makushin ze względu na aktywność sejsmiczną, w tym dwa trzęsienia ziemi o magnitudzie 4.1 i 4.5 odczuwane w Unalaska i Dutch Harbor. Ostatnia erupcja w 1995 roku. Piękne, choć niedostępne jezioro kraterowe.
Erupcja aleuckiego wulkanu Cleveland 1 czerwca 2020 roku rozsadziła kopułę lawową w jego kraterze. Zdj. Burke Mees.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz