Japońska Straż Przybrzeżna zrobiła wspaniałe zdjęcia aktywności erupcyjnej wyspy wulkanicznej Nishinoshima w dniu 7 czerwca 2020. Aktywny stożek piroklastyczny na wyspie wciąż znajduje się w stanie erupcji. Urósł. Wyciek lawy dociera do morza. W chwili przelotu kolumna erupcyjna nad wulkanem sięgnęła wysokości blisko 2 km.
Co poza tym? Wciąż czekam na jakąś potężną erupcję eksplozywną a la Taal z 12 stycznia 2020 roku i jakoś nie mogę się doczekać. Wiem że to dziwne, ale bycie pasjonatem wulkanów nie jest łatwe.
Wylew lawy wciąż schodzi z wulkanów Pacaya (Gwatemala), Kluczewska Sopka (Kamczatka) i Sangay (Ekwador). Ten ostatni z wymienionych wulkanów obsypał popiołem w dniu 9 czerwca miasto Guayaquil. Z południowych zboczy Sangay zeszły spływy piroklastyczne, a obłok popiołu sięgnął wysokości 7 km.
W przypadku wulkanu Pacaya wylew lawy na północno-wschodnim zboczu osiąga już długość 700 metrów. Aktywność strombolijska w kraterze stożka Mackenney w toku. Trwa także umiarkowana aktywność strombolijska innego gwatemalskiego wulkanu Fuego.
10 czerwca indonezyjski wulkan Sangeang Api wygenerował obłok popiołu o wysokości 3 km.
Na zdjęciach Japońskiej Straży Przybrzeżnej i KVERT Nishinoshima 9 czerwca 2020 roku oraz wyciek lawy z wulkanu Kluczewska Sopka kilka dni temu.
Jeśli chcielibyście wesprzeć mnie odrobinę finansowo w popularyzowaniu wulkanów zachęcam by zajrzeć na mój profil Patronite. Z góry dziękuję wszystkim patronom, którzy uczynili to do tej pory.
https://patronite.pl/wulkanyswiata
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz