piątek, 3 maja 2019

Erupcja wulkanu Aso z krateru Nakadake

Dzisiaj o godzinie 15.40 doszło do relatywnie silnej erupcji jednego z najaktywniejszych wulkanów w Japonii - Aso z krateru Nakadake, prefektura Kumamoto, Kiusiu. Obok erupcyjny sięgnął wysokości 1.6-2 km. Na zdj. silver yukari/ Twitter.

Od blisko dwóch tygodni ma miejsce aktywność strombolijska w kraterze Bocca Nuova wulkanu Etna. Do sporadycznych eksplozji dochodzi z New SE Crater.

2 maja zewnętrzna lawina spowodowała zmianę barwy kwasowego jeziora kraterowego wulkanu Irazu w Kostaryce.

Trwa umiarkowana aktywność sejsmiczna wulkanu Colima w Meksyku. Brak kopuły lawowej w jego kraterze.

Podniesienie stopnia alarmu dla wulkanu Bulusan (Luzon, Filipiny) z uwagi na wzrost aktywności sejsmicznej.

Udało mi się znaleźć fotografię wulkanu Serua na Morzu Banda, Indonezja. Serua wchodzi w skład tzw. grzbietu Damar - mini-pierścienia ognia w którego skład wchodzą wyspy-wulkany Wetar, Romang, Damar, Nila, Serua i Manuk (tzw. Forgotten Islands, Wyspy Zapomniane). Stratowulkan Serua ostatni raz wybuchł w 1921 roku i posiada aktywne fumarole. Kopuła lawowa Gunung Wuarlapna formuje najwyższy punkt wyspy (641 metrów wysokości). Najlepiej dopłynąć do tych wysp statkiem z Maumere na wyspie Flores.

Jako ciekawostkę dodam że erupcja wulkanu Nila (781 m. wysokości) w 1968 roku doprowadziła do opuszczenia wioski Rumadai na wyspie o tej samej nazwie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz