czwartek, 1 czerwca 2017

Bogoslof: monitoring aleuckiego wulkanu

Dzisiaj w nocy miała miejsce kolejna krótkotrwała eksplozja wulkanu Bogoslof (Alaska, Aleuty). Warto jednak poświęcić trochę miejsca odnośnie procesu monitoringu tego wulkanu przez badaczy z Alaska Volcano Observatory (AVO). Bogoslof to wulkan trudny do monitorowania. Od grudnia 2016 roku wybuchał 40 razy - 75% tych erupcji nie zostało przewidzianych przez wulkanologów z AVO. Dlaczego? Bogoslof to malutka wyspa o średnicy mniej niż 1 km znajdująca się 50 km od najbliższej wyspy Umnak ze sprzętem monitorującym. Gniazdują na niej morskie ptaki, panoszą się morskie ssaki. Z powodu małego rozmiaru Bogoslof wszelkie tamtejsze instrumenty monitorujące aktywność wulkanu zostałyby w momencie erupcji zniszczone.

Naukowcy z AVO monitorują erupcje Bogoslof za pomocą 1) hydrofonów - te wykrywają fale sejsmiczne poruszające się przez kolumnę wody 2) czujników infradźwiękowych - pomiar fal (impulsów) akustycznych w powietrzu w trakcie eksplozji 3) czujników błyskawic - erupcje Bogoslof mające miejsce w mokrym środowisku generują mnóstwo wulkanicznych błyskawic w obłoku erupcyjnym. Wpierw do naukowców z AVO docierają zautomatyzowane wiadomości z czujników sejsmicznych czy infradźwiękowych na pobliskich wyspach, czasem zautomatyzowane alarmy uderzeń błyskawic. Te dane bada analityk, który ustala czy ma miejsce aktywność erupcyjna wulkanu bądź czy alarm okazał się fałszywy. Potem powiadamiane są telefoniczne odpowiednie organy np. Federalna Administracja Awiacji. W międzyczasie analitycy zajmują się danymi geofizycznymi i satelitarnymi oraz modelem rozprzestrzeniania popiołu. Wyspa pod wpływem erupcji się zmienia, co pokazują zdjęcia satelitarne. Wulkan powiększa się, choć jego erupcje od czasu do czasu niszczą nowy ląd. Z kolei erozja morska niszczy nowe depozyty. Trwa bezustanna walka pomiędzy kreacją a destrukcją. Nie wiadomo jak długo Bogoslof będzie wybuchać - kilka miesięcy, a może nawet lat. W marcu 2017 roku morskie ssaki powróciły na Bogoslof, by mieć młode - i to pomimo aktywności erupcyjnej wulkanu.

Na podstawie: https://www.scientificamerican.com/article/ask-the-experts-alaska-rsquo-s-bogoslof-volcano-erupted-again-mdash-why-was-it-so-hard-to-predict/

Dobra wiadomość dla wielbicieli wulkanu Stromboli. Wzmożona aktywność erupcyjna. Co kilka minut eksplozje strombolijskie - najsilniejsze z północno-wschodniego otworu erupcyjnego i z najbardziej wysuniętego na zachód. Rozżarzone bomby wulkaniczne i lapilli są wyrzucane na wysokość 200 metrów.

Erta Ale (Etiopia) - intensywna aktywność centralna (jeziora lawy w południowym kraterze zapadliskowym) i z północno-wschodniej strefy ryftu (jeziora lawy i wylewy lawy) - tutaj efuzja lawy trwa już od 5 miesięcy. Ponad główną szczeliną uformowało się jezioro lawy, które generuje wylewy lawy wokół niego. Największy z nich tworzy rozległe pole lawy pahoehoe rozciągające się w kierunku północno-wschodnim.

Zdjęcia kopuły Bogosolf z 1992 roku (USFWSAlaska) oraz erupcji z 5 stycznia 2017 roku (Trever Shaishnikoff).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz