piątek, 16 czerwca 2017

Silna erupcja wulkanu Bezymianny

Coś ciekawego dzieje się z aktywnymi kamczackimi wulkanami. Dwa dni po silnej erupcji Szywiełucz wybucha eksplozywnie wulkan Bezymianny (Bezimienny) generując obłok popiołu sięgający wysokości 12.2 km. Erupcja rozpoczęła się w piątek o godzinie 04:53 UTC i była najsilniejsza od 1/2 września 2012 roku. Do ostatniej wcześniejszej erupcji Bezymianny doszło 9 marca 2017 roku. Z północno-zachodniej części kopuły lawowej wulkanu zszedł wylew lawy. Także wulkan Kluczewska Sopka emituje popiół. Nie zapominam również o wulkanie Karymsky, którego charakteryzują częste emisje popiołu.

Tymczasem oto artykuł z The Siberian Times o erupcji Szywiełucz:

http://siberiantimes.com/other/others/news/its-raining-ash-volcano-eruption-forces-children-to-stay-indoors-in-kluchi-village/

Także 16 czerwca przebywającemu na pokładzie statku pasażerskiego "Nippon Maru" fotografowi Kazuyoshi Miyoshi udało się zrobić wspaniałe zdjęcia erupcji wulkanu Nishinoshima (patrz powyżej). Statek przepływał w odległości około 2 km od aktywnej wyspy wulkanicznej. Coś pięknego. Być we właściwym miejscu o właściwym czasie i mieć takie możliwości.

http://www.asahi.com/ajw/articles/AJ201706170025.html

2 komentarze:

  1. Twe wulkany leza nie daleko siebie, czyzby byly zasilane z tego samego zrodla, ze w jednakowym czasie sa erupcje? ze 3 miesiace temu Kambalny byl aktywny

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musiałbym na ten temat szerzej poczytać, choć to niewykluczone. Erupcja Kambalny była dość niespodziewana. I dla mnie ekscytująca. Kamczatka - Kluczewska Sopka, Szywiełucz, Karymsky i Bezimienny - te nazwy od lat się wymienia, jeśli chodzi o aktywność erupcyjną.

      Usuń