poniedziałek, 12 czerwca 2017

Wulkan Rincon de la Vieja wybucha freatycznie

11 czerwca 2017 roku wybucha freatycznie wulkan Rincon de la Vieja. Z północnego zbocza wulkanu spływa lahar docierając do rzek Penjamo, Azul i Quebrada Azufrosa. Kolumna erupcyjna osiąga wysokość blisko 1 km (widoczna na zdjęciu Diego Ugale z wierzchołka wulkanu Miravalles). Emisje docierają do Parku Narodowego Rincon de la Vieja, Santa Anita, Quebrada Grande, Pelon de la Altura, Hacienda Naranjo, Ahogados, Cañas Dulces, Ángeles i Hacienda Oros. W społeczności Buenos Aires na północnym zboczu wulkanu wyczuwano odór siarki.

Jezioro kraterowe wulkanu Poás (Kostaryka) zniknęło wskutek aktywności erupcyjnej tego wulkanu trwającej od kwietnia 2017. Trochę wody znajduje się jedynie w północnym sektorze jeziora. W centralnej części krateru pojawiły się fumarole. Od 13 kwietnia Park Narodowy Poás jest zamknięty dla odwiedzających.

Trwa aktywność eksplozywna wulkanów Kluczewska Sopka i Karymsky (Kamczatka, Rosja), Ebeko (Kuryle, Rosja) oraz Copahue (Chile/Argentyna), rośnie kopuła lawowa (jej wzrostowi towarzyszą eksplozje) wulkanu Sinabung (Sumatra, Indonezja).

Warto także wspomnieć o erupcji wulkanu błotnego Keyraki w Azerbejdżanie (12 km na północ od Baku), która miała miejsce 12 czerwca o godzinie 19.00 lokalnego czasu i trwała przez 15 minut. Muł pokrył obszar o powierzchni 3.5 ha. Azerbejdżan słynie z około 400 wulkanów błotnych. Keyraki po raz ostatni wybuchł wcześniej w 2014 roku.

Nie dzieje się nic znaczącego. Jak długo jeszcze? W przypadku braku znaczących erupcji stwierdziłem że będę wrzucał zbiorcze informacje o aktywności wulkanicznej raz na tydzień. :-)

EDIT: Bogoslof (Alaska, Aleuty) - W wyniku eksplozywnej erupcji 10 czerwca 2017 roku kopuła lawowa tego wulkanu ulega zniszczeniu. 13 czerwca Bogoslof targają przynajmniej dwie eksplozje generujące obłoki popiołu o wysokości 7.5 km. Trwają one 10-30 minut.

3 komentarze:

 1. Bylem w Kostaryce kilkanasacie lat temu, to bylem w poblizu Rincon de la Vieja, wtedy wzrastala aktywnosc fumarol a jest ich tam sporo. Byla mowa ze byc moze wulkan wybuchnie i kilak lat pozniej wybuchl. Tak samo rosla aktywnosc Turrialba i skonczylo sie erupcja. Dzis jest rocznica pamietnej erupcji Pinatubo, ogladam filmiki z wielkich erupcji, St Helens i Pinatubo. Przydalby sie jakis przelicznik na rownowaznik TNT klasy wybuchow wulkanow. Zdaje sie ze sa to setki megaton lub nawet i gigatony TNT.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, dzisiaj rzeczywiście mamy kolejną rocznicę finalnego paroksyzmu erupcyjnego Pinatubo z 1991 roku. Statystycznie takie potężne erupcje wulkaniczne (6 w skali VEI) mają miejsce co 100 lat, 5 jak St. Helens w 1980 roku co 10 lat. Przy okazji aktualizowałem wpis o erupcję wulkanu błotnego w Azerbejdżanie. Staram się nie pomijać także tych wulkanów.

   Usuń
  2. Statystyka sobie a z wulkany sobie :)
   Tak w XX wieku byla niezla erupcja Novarupta, Pinatubo i St Helens. W wieku XIX jakis nieznany wulkan na Pacyfiku w 1810 wyrzucil mase popiolu i bylo to obserwowane w Ameryce Poludniowej, zaraz potem byl Tambora w Indonezji, no i kilkadziesiat lat pozniej Krakatau. A pod koniec wieku XVIII islandzki Laki. W ciagu niecalych 40 lat 3 niezle erupcjie. Sa takie zimy wulkaniczne i "rok bez lata" ze zimno, kleska glodu, wybuchaly bunty i obalaly sie rzady krajow. Wulkany maja wiec wplyw na historie swiatowa

   Usuń