poniedziałek, 29 maja 2017

Bogoslof: nowa erupcja

Jeśli miałbym wskazać na jeden wulkan, którego aktywność erupcyjna potrafiła być nader intensywna w ostatnich miesiącach to będzie to aleucki Bogoslof. 28 maja 2017 roku o godzinie 14.16 lokalnego czasu rozpoczęła się znacząca erupcja eksplozywna tego wulkanu, która trwała przez 50 minut. Obłok erupcyjny sięgnął wysokości 10-13 km. Obserwatorzy z Unalaska (najbliższa wioska z populacją 4200 ludzi) widzieli dużą biało-szarą chmurę erupcyjną w kształcie grzyba, a popiół zaczął opadać na zachód. Wybuchowi wulkanu towarzyszyły liczne wulkaniczne błyskawice. Możliwość nagłych eksplozji Bogoslof w przyszłości.

W związku z tym że już zakończona obecna erupcja Bogoslof nie została sfotografowana wrzucam aktywność erupcyjną tegoż wulkanu w sierpniu 1891 roku - zdj. Merriam C.Hart. Na górnym zdjęciu erupcja Bogoslof z 28 maja - kolumna erupcyjna zakończona pileusem jest biała z powodu znacznej zawartości wody.

Link: https://www.wdl.org/en/item/16064/

Poza tym aktywność erupcyjną wykazują Stromboli (ładne eksplozje z południowego krateru), Sakurajima (umiarkowane emisje popiołu) czy Nevados de Chillan (sporadyczne eksplozje).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz