piątek, 30 czerwca 2017

Stromboli i Reventador

- Stromboli (Wyspy Liparyjskie) - aktywność erupcyjna otworów erupcyjnych N1 i N2 w północnym obszarze krateru tego aktywnego wulkanu. N1 wyrzuca materiał wulkaniczny na wysokość 200 metrów, N2 wyrzuca tefrę na wysokość 150 metrów. Eksplozje z otworów N1 i N2 mają miejsce w liczbie 10-14 co godzinę. Otwór erupcyjny C w południowym obszarze krateru sporadycznie emituje popiół. Eksplozje z otworów S1 (południowy obszar krateru) wyrzucają tefrę na wysokość 150 metrów. Ich częstotliwość: 5-10 eksplozji w ciągu godziny. Na zdjęciu Bartolino Leone / Ansa wylewy lawy ze Stromboli w dniu 8 sierpnia 2014 roku docierają aż do morza.

- Reventador (Ekwador) - W ciągu ostatnich miesięcy ten czynny wulkan odznaczał się przeciętnie 50 eksplozjami w ciągu dnia. Obłoki popiołu sięgały wysokości 2 km ponad krater. Ze zboczy Reventador schodziły niewielkie gorejące chmury. 22 czerwca małe i umiarkowane spływy piroklastyczne zeszły północno-wschodnim zboczem wulkanu, a obłok erupcyjny sięgnął wysokości 2.5 km. Ze zboczy wulkanu na odległość 500 metrów staczały się rozżarzone bloki skalne.

Przy okazji polecam zaprzyjaźniony blog popularno-naukowy z pasją i zacięciem tworzony przez pewną ambitną blogerkę. Warto śledzić wpisy Weroniki, gdyż są ciekawe i różnorodne.

http://maszynyokiemdziewczyny.blogspot.com/

No i zachęcam też do wchodzenia na stronę Grzegorza Gawlika, który przez najbliższy czas będzie opisywał wyprawę (drugą już z kolei) na wulkan Etna.

http://www.grzegorzgawlik.pl/blog/item/778-wierzcholek-wulkanu-etna-to-cztery-imponujace-kratery-projekt-100-wulkanow.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz