czwartek, 26 maja 2016

Piton de la Fournaise: Pierwsza erupcja w 2016 roku

Pierwsza tegoroczna erupcja wulkanu tarczowego Piton de la Fournaise na wyspie Reunion rozpoczęła się dzisiejszego ranka o godzinie 08.05 lokalnego czasu. Poprzedziły ją silny sygnał drgań zarejestrowany w obserwatorium wulkanu, a także silna deformacja gruntu. Lokalizacja: otwór erupcyjny w pobliżu Château Fort w południowo-wschodnim sektorze Enclos. Zaobserwowano sześć fontann lawy, choć kiepska pogoda uniemożliwia dokładniejszą obserwację. Dosłownie przed momentem francuska prasa ujawniła pierwsze zdjęcia erupcji.

http://www.linfo.re/la-reunion/societe/694213-volcan-le-piton-de-la-fournaise-de-nouveau-en-eruption-6-fontaines-de-lave-observees#photo-3

W ubiegłym roku wulkan wybuchał aż czterokrotnie: w lutym, maju, na przełomie lipca i sierpnia oraz od sierpnia do października (długa erupcja trwająca prawie 70 dni). W ciągu ostatniej dekady doczekaliśmy się ok. 15 erupcji Piton de la Fournaise.

EDIT: Erupcja Piton de la Founaise ustała 27 maja 2016 roku, czyli tym razem była króciutka. Ale coś czuję że jeszcze o tym wulkanie w tym roku usłyszymy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz