sobota, 21 maja 2016

Spływ piroklastyczny z Gunung Sinabung zabija trzy osoby

Pierwsze ofiary śmiertelne wulkanu w tym roku. 21 maja 2016 roku spływy piroklastyczne schodzą z Gunung Sinabung w godzinach 02:28, 03:08, 04:39 i 04:48 i docierają do rzeki Lao Baurus na zachód od wulkanu. Obłoki popiołu sięgają wysokości 3 km. Gorejące chmury zabijają trzy osoby, a cztery zostają ciężko poparzone. Ofiary znajdowały się w tzw. Czerwonej Strefie. Trwa akcja poszukiwawcza. Zdj. Hasron David Ginting.

UPDATE: Stan 22 maja 2016 roku - Niestety liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego spływu piroklastycznego z Sinabung wzrasta: 7 zabitych, 2 osoby w stanie krytycznym. Wszystkie ofiary pracowały w swoich farmach w wiosce Gember 4 km od zbocza wulkanu. Gorejące chmury zniszczyły budynki i uśmierciły liczne zwierzęta hodowlane.

2 komentarze:

  1. Jaki jest stosunek odległości do wysokości dla spływów piroklastycznych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za pytanie, bo mnie zaintrygowało. Poszperałem na ten temat. Jak wiadomo gorące spływy piroklastyczne są bardzo ruchliwe i poruszają się zazwyczaj z prędkością >10 m/s, czasem >100 m/s. Dystans jaki pokonają zależy od masy wyrzuconej tefry oraz wysokości z jakiej gorejąca chmura zaczyna spływać. Większe spływy piroklastyczne są bardziej mobilne niż mniejsze. Erupcja Sinabung (a w zasadzie kopuły lawowej tego wulkanu) może potrwać jeszcze kilka lat. Kopuła lawowa z czasem zwiększy swą objętość i wysokość, będzie zatem silniej kolapsowała, a co za tym idzie spływy piroklastyczne będą przebywały większe odległości i będą się bardziej rozszerzać.

      Usuń