Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
czwartek, 19 maja 2016
Etna budzi się z drzemki
18 maja 2016 roku w 36 rocznicę katastrofalnego wybuchu wulkanu St. Helens rozpoczęła się aktywność strombolijska w Nowym Wschodnim Kraterze (NEC) wulkanu Etna, której towarzyszyła emisja popiołu. Potem aktywność strombolijska gwałtownie przeniosła się do krateru Voragine z którego miał miejsce krótki epizod pulsujących fontann lawy. Drugi epizod fontann lawy miał miejsce w kraterze Voragine kilka godzin temu. Wylew lawy z podstawy Nowego Południowo-Wschodniego Krateru (New SE Crater) wciąż pozostaje aktywny. Obłok popiołu wędruje w kierunku wschodnim. Mamy zatem pierwszą znaczącą erupcję Etny w 2016 roku, choć wulkan ów miał znacznie efektowniejsze paroksyzmy erupcyjne.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Skomentujesz może doniesienia medialne o możliwym przebudzeniu Saint Helen's?
OdpowiedzUsuńNie widzę podstaw do twierdzenia że St. Helens akurat teraz wybuchnie. Te trzęsienia ziemi na St. Helens są bardzo słabe. Takie roje są rejestrowane na tym wulkanie od 1988 roku i wcale nie wskazują że do erupcji wulkanu musi dojść obecnie. St. Helens może się obudzić, ale równie dobrze za pięć lat.
Usuń