wtorek, 8 marca 2016

Makian i Nyiragongo

- Makian (Indonezja) - Drugi stopień alarmu dla wulkanu Makian/ Kie Besi ze względu na wzrost aktywności sejsmicznej. Wulkan ten słynie z groźnych i niebezpiecznych erupcji - w wyniku jego wybuchu w 1760 roku zginęło 3000 mieszkańców wyspy, którą formuje. Do ostatniej erupcji Makian doszło w lipcu 1988 roku. Póki co brak oznak jakiejkolwiek aktywności powierzchniowej, jedynie słaba aktywność fumaroliczna w centralnym kraterze. Ale aktywność sejsmiczna wulkanu może świadczyć o intruzji magmy, która może zbliżać się ku powierzchni. Przeszłe erupcje Makian obejmowały niszczące spływy piroklastyczne i wyrzucanie odłamków balistycznych na dużą odległość. Turystom i miejscowym nie wolno wspinać się na wulkan (na zdjęciu krater Kie Besi).

- Nyiragongo (Kongo) - Nowy otwór erupcyjny otworzył się w kraterze tego wulkanu - na północno-wschodnim końcu najniższej terasy kraterowej, na zewnątrz aktywnego jeziora lawy i blisko pionowej ściany krateru. Nowy stożek rozbryzgowy formuje obecnie drugie jezioro lawy. Krater centralny Nyiragongo łączy ze stożkiem Baruta strefa ryftu. To niepokojąca wiadomość, gdyż może dojść do erupcji bocznej wulkanu i błyskawicznego wydrenowania ogromnej ilości lawy z jeziora Nyiragongo. Obie boczne erupcje Nyiragongo w latach 1977 i 2002 zakończyły się tragicznie: zginęło 1000 osób, zniszczeniu uległo wiele wiosek, a lawa dotarła do miasta Goma.

- Tungurahua (Ekwador) - silna eksplozja o godzinie 07.51 lokalnego czasu wygenerowała obłok popiołu sięgający wysokości 11 km. Kolumna erupcyjna częściowo zapadła się generując spływy piroklastyczne, które dotarły na odległość 2 km w kierunku obszarów Mandur i Achupashal. Status wulkanu: podwyższona aktywność eksplozywna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz