czwartek, 10 marca 2016

Sangay i Nevado del Ruiz

- Sangay (Ekwador) - nowa faza erupcyjna w toku. Od 5 marca 2016 roku wzrost częstości występowania wulkanicznych trzęsień ziemi. Od 7 marca wykryto ślady 11 małych eksplozji, pojawiły się też epizody drgań. Dane satelitarne wskazują na obecność anomalii termicznej w kraterze Sangay. Może to wskazywać na dopływ świeżej magmy i rozpoczęcie aktywności strombolijskiej wulkanu. Ostatni epizod erupcyjny Sangay trwał od stycznia do połowy kwietnia 2015 roku i wyprodukował dwa wylewy lawy i umiarkowane obłoki popiołu. Wulkan na zdjęciu National Geographic.

- Nevado del Ruiz (Kolumbia) - małe eksplozje w dniu wczorajszym np. po południu o godzinie 16.32 lokalnego czasu chmura erupcyjna nad Ruiz sięgnęła wysokości 1.3 km.

- Barren Island (Andamany) - Na początku marca 2016 roku załoga jachtu była świadkiem niewielkich eksplozji wulkanu Barren Island.

http://homegrown.co.in/the-andamans-barren-island-volcano-just-erupted-this-yacht-was-there-to-see-it-in-photos/

- 9 marca 2016 roku o godzinie 01.53 lokalnego czasu erupcja freatyczna targnęła wulkanem Rincon de la Vieja w Kostaryce. Druga eksplozja freatyczna miała miejsce 10 marca 2016 roku. Obie wygenerowały obłoki pary i popiołu sięgające wysokości 700 i 850 metrów.

- Niewielkie jeziorko kraterowe uformowało się w kraterze peruwiańskiego wulkanu Ubinas. Powód: duże opady śniegu i deszczu. Jeziorko na zdjęciu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz