poniedziałek, 7 marca 2016

O erupcji wulkanu Katla w 1918 roku

Dwa dni temu przeszukując islandzki Internet ku mojej uciesze odnalazłem nowe zdjęcia z potężnej erupcji wulkanu Katla w 1918 roku. Zdjęć z tej erupcji do tej pory znałem tylko dwa nie mając świadomości że jest ich więcej - tak czy owak jeszcze mniej fotek obrazuje silną erupcję wulkanu Hekla w 1947 roku. O podlodowcowym wulkanie Katla media zaczęły pisać w 2010 roku w trakcie erupcji islandzkiego Eyjafjallajökull. Straszono tym wulkanem. Rzeczywiście erupcja wulkanu Katla w 1918 roku miała szacowaną siłę 5 w skali VEI i była dziesięciokrotnie silniejsza niż słynny wybuch Eyjafjallajökull. Była to erupcja podlodowa z ogromną emisją popiołu. Popiół został wyrzucony przez setki metrów lodu formując kolumnę erupcyjną sięgającą wysokości 14 km. Kiedy opadł pokrył obszar 50 000 km kwadratowych, czyli połowę Islandii. W wyniku stopienia lodu powstał jökulhlaup (powódź glacjalna). Przepływ wody osiągnął 300 000 metrów sześciennych na sekundę, czyli szybciej niż Amazonka. Obszar sześciokrotnie większy od Paryża został zalany, a woda transportowała głazy i kawałki lodowca. Kilka wiosek na południowym wybrzeżu zostało zdewastowanych. Powódź wydłużyła wybrzeże Islandii o kilka kilometrów. Erupcja wulkanu Katla nastąpiła prawie bez ostrzeżenia. Niedługo minie od niej 100 lat. W latach 1955, 1999 i 2011 spod lodowca Mýrdalsjökull pod którym znajduje się Katla doszło do niewielkich powodzi glacjalnych - mogły być one spowodowane niewielką aktywnością erupcyjną (erupcja nie przebiła się przez lód) bądź zwiększoną aktywnością geotermalną. Jedno jest pewne - Katla jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa.

Rewelacyjne zdjęcia z erupcji Katli znajdziecie poniżej. Ich autorem jest Þorlákur Sverrisson.

http://www.eirikur.is/thorlsv.html

Kocham takie stare archiwalne fotografie. To historia danego narodu.

Co poza tym? Ekipa Cazadero Diving Expedition znajduje się obecnie przy jeziorze Cerro Cazadero znajdującym się na wulkanie Cerro Tipas na wysokości 5990 metrów. Nurkowanie zapewne w najbliższym czasie. Na pewno będą interesowały mnie wymiary tego jeziora, jego głębokość, kształt i czy cokolwiek w nim żyje. Aby rekord Guinnessa w wysokogórskim nurkowaniu mógł zostać uznany wspomniane jezioro musi mieć minimum 5 metrów głębokości. I zapewne tyle metrów ma.

- Chripoi (Kuryle, Rosja) - Obłok popiołu w dniu 6 marca 2016 roku sięgnął wysokości 6 km. Szkoda że nikt tego nie sfotografował.

- Alaid (Ałaid, Kuryle) - 4 marca chmura popiołu i pary nad wulkanem sięga wysokości 3 km. Intensyfikacja aktywności erupcyjnej.

- Niewielkie eksplozje targają nikaraguańskim wulkanem Telica.

- Tungurahua (Ekwador) - Umiarkowana aktywność erupcyjna. Ciągłe emisje pary i popiołu za dnia sięgające wysokości 1-2 km, w nocy krater Tungurahua żarzy się, a rozżarzone bloki skalne są wyrzucane na odległość 1200 metrów. Niewielkie spływy piroklastyczne schodzą sektorami Quebrada Romero i Quebrada Achupashal. Deszcze generują lahary w kanionach Achupashal, Jewish, Pondoa, Mandur, Pingullo i Rea Chontapamba. Zamknięto jedną z dróg.

- W Papui Nowej Gwinei emisje popiołu z wulkanów Manam i Bagana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz