niedziela, 22 lutego 2015

Niewielka boczna erupcja wulkanu Ambrym
Niewielka boczna erupcja wulkanu Ambrym rozpoczęła się w piątek 20 lutego 2015 roku z nowego otworu erupcyjnego w kalderze. Poziom alarmu trzeci. Zagrożenie dla obszarów w pobliżu aktywnych centrów erupcyjnych wulkanu Ambrym: Benbow, Maben-Mbwelesu, Niri-Mbwelesu oraz Mbwelesu. Z krateru Marum wydobywa się obłok popiołu.

EDIT: Erupcja szczelinowa wulkanu Ambrym - 21 lutego szczelina erupcyjna miała długość 5 km, miały miejsce fontanny i wylewy lawy. Erupcję Ambrym poprzedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.4 mające miejsce 20 lutego 6 km na południe od wulkanu. Wygenerowało ono tsunami, które uderzyło w brzegi wyspy Paama. Dwa duże obłoki SO2 rozciągają się na odległość 1000 km nad Morzem Koralowym. Miejsce erupcji znajduje się na południowy zachód od krateru Lewolemwbi w kalderze. Chmura SO2 rozciąga się na odległość 500 km od Ambae do Tanna.

Niestety wygląda na to, że słynne jezioro lawy w kraterze Marum (Mbwelesu) wskutek erupcji zniknęło... mogło zostać wydrenowane. To bardzo zła i smutna wiadomość, jeśli okaże się prawdziwa. Mam nadzieję, że nikt nie obozował na krawędzi krateru Marum w chwili erupcji, gdyż czekała by go śmierć na miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz