piątek, 27 lutego 2015

Koniec erupcji szczelinowej Holuhraun

Dzisiejszy przelot naukowców nad Holuhraun potwierdza smutny fakt: erupcja Holuhraun 27 lutego 2015 roku dobiegła końca. Brak blasku na miejscu erupcji, brak na powierzchni wypływającej z otworów erupcyjnych magmy. Ale nadal trwa powolna deflacja kaldery Bárðarbunga, co wskazuje na ruch magmy. Wciąż trwa emisja SO2 na miejscu erupcji i polu lawy. Czyżby po 181 dniach aktywności erupcyjnej główny krater Baugur zapadł w dłuższą drzemkę? Czy Bárðarbunga da jeszcze o sobie w przyszłości znać?

Video potwierdzające: https://vimeo.com/120817811

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Mnie również, ale Islandczycy pewnie odetchnęli z ulgą.

   Usuń
 2. Na jaką odległość można podejść do kaldery? Czy jest to wogóle możliwe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce erupcji wraz z polem lawowym są wciąż zamknięte ze względu na silne odgazowanie. Otwarto natomiast dostęp do wodospadu Dettifoss.

   Usuń
  2. dostęp do wodospadu był zamknięty z powodu emisji SO2?

   Usuń
  3. To też, ale nie tylko. Kiedy rozpoczęła się erupcja Holuhraun i aktywność sejsmiczną wykazywała kaldera Bardarbunga istniały obawy że dojdzie do eksplozywnej erupcji, a co za tym idzie powodzi glacjalnej w wyniku stopienia części pokrywy lodowej. Droga do wodospadu Dettifoss znajdowała się po zachodniej stronie rzeki glacjalnej Jökulsá á Fjöllum przez którą szła by ewentualna fala powodziowa. Stąd takie środki ostrożności.

   Usuń