niedziela, 8 lutego 2015

Duża erupcja piroklastyczna wulkanu Fuego

Wzrost aktywności erupcyjnej wulkanu Fuego w Gwatemali - seria umiarkowanych i czasem silnych eksplozji targnęła Fuego 7 lutego 2015 roku. Wygenerowały one fale uderzeniowe i chmury popiołu sięgające wysokości do 4.8 km. Niewielkie spływy piroklastyczne zeszły kanionami Trinidad, Las Lajas, Ceniza i Santa Teresa. Po południu doszło do dużej erupcji piroklastycznej wulkanu. Opad popiołu miał miejsce w Antigua i Guatemala City, zamknięto lotnisko La Aurora. Popiół wzniósł się na wysokość 5.5 km i powędrował na odległość 30 km. Wylewy lawy z Fuego docierają na odległość 600 metrów w kierunku kanionów Cenizas i Taniluya. W tej chwili opad popiołu ma miejsce w Escuintla.

Tak naprawdę wczorajszą drastycznie silniejszą aktywność erupcyjną wulkanu Fuego można określić mianem paroksyzmu. Charakteryzowały ją silniejsze niż zazwyczaj eksplozje strombolijskie, efuzja wylewów lawy oraz umiarkowane/duże spływy piroklastyczne zagrażające drodze pomiędzy Antigua a Escuintla. Dwa wylewy lawy o długości 2 km dotarły do kanionów Trinidad i El Jute powodując pożary lasów, a spływy piroklastyczne dotarły na odległość kilku kilometrów. Chmury popiołu z eksplozji oraz wznoszący się popiół ze spływów sięgnęły wysokości 5 km. Huk erupcji słyszano z odległości 25 km. Ewakuowano 100 osób z Sacatepéquez.

Aktywność strombolijska wulkanu Villarrica w Chile uformowała wewnątrz jego krateru niewielki stożek, w którym pojawiło się niewielkie jezioro lawy (na zdjęciu). W nocy wierzchołek wulkanu żarzy się.

Erupcję lawową wulkanu tarczowego Piton de la Fournaise na wyspie Reunion zasłaniają chmury. Z obserwacji wynika, iż aktywne są dwa jęzory lawy.

Dzisiejszego ranka (8 lutego) wulkany Szywiełucz i Soputan wygenerowały obłoki popiołu sięgające wysokości 10 i 3 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz