wtorek, 8 października 2013

Podwodny wulkan MarsiliPodmorski wulkan Marsili jest największym podwodnym wulkanem Europy. Znajduje się pod wodami Morza Tyrreńskiego na południowy zachód od Neapolu. Uchodzi za uśpiony, choć nigdy nie odnotowano jego erupcji w czasach historycznych. Wymiary Il Marsili: wysokość 3000 metrów, długość 70 km, szerokość 35 km, wierzchołek wulkanu znajduje się 450 metrów pod powierzchnią morza. Gdyby doszło do jego erupcji ta mogłaby (choć niekoniecznie musiałaby) zakończyć się katastrofą: potężnym tsunami, które dotarłoby do wybrzeży południowych Włoch (Kampanii, Kalabrii i Sycylii). Ściany wulkanu są niestabilne; wulkan jest aktywny hydrotermalnie i posiada płytko położoną komorę magmową. Warto o nim pamiętać, gdyż ryzyko istnieje.

Kiedy jednak ta przyszła erupcja nastąpi? Odpowiem dość wymijająco, gdyż nikt tego nie wie. Może nastąpić w tym roku, ale równie dobrze za 100 bądź 1000 lat.

2 komentarze:

  1. Gdzieś wyczytałem opinię, że to właśnie wulkany podwodne stanowią dziś największe potencjalne niebezpieczeństwo i są zdecydowanie trudniejsze w "monitoringu" i badaniach. Przychylasz się do tej tezy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się. Monitoring podmorskich wulkanów jest znacznie utrudniony. Prawie nic o nich nie wiemy. Nie wiemy nawet ile dokładnie ich jest. Tak naprawdę oceany są w dalszym ciągu niezbadane przez człowieka. Aspirujemy do przyszłej kolonizacji Marsa, a nie znamy nawet ziemskich oceanicznych głębin i nie potrafimy dotrzeć do wnętrza Ziemi.

      Usuń