środa, 8 lutego 2012

Drugi paroksyzm erupcyjny Etny w 2012 roku...
...powoli zmierza ku zakończeniu. W nocy 8 lutego 2012 roku rozpoczęła się intensywna aktywność Nowego Południowo-Wschodniego Krateru, która osiągnęła swój punkt kulminacyjny około 5 rano 9 lutego 2012 roku. Lawa wypływająca z krateru dotarła na odległość 2 km w kierunku Valle del Bove - tą samą drogą jaką przebyła w trakcie wylewu 5 stycznia. Na zdjęciu fotografia termalna drugiego paroksyzmu erupcyjnego Etny w tym roku - dłuższego niż poprzednie, acz mimo wszystko mniej intensywnego. Ja tymczasem czekam na bardziej szczegółowe informacje. I tak w zasadzie niusy o Etnie będą się pojawiały co miesiąc.

EDIT: Paroksyzm erupcyjny trwał 5.5 godziny włączając w to epizody fontann lawy. Światło z pełni księżyca dopełniało piękna malowniczego spektaklu. Chmura erupcyjna zdaniem wulkanologa Borisa Behncke była ogromna. Zamknięto lotnisko w Katanii. Kulminacją paroksyzmu Etny były wielkie eksplodujące bąble magmy i głośne detonacje. W kraterze były aktywne dwa otwory erupcyjne, szczeliny na południowo-wschodnich i północnych stokach stożka Nowego Południowo-Wschodniego Krateru nie wykazywały aktywności. Stwierdzono brak spływów piroklastycznych.

Na deser pierwszy materiał filmowy z epokowego wydarzenia: dotarcia przez rosyjskich badaczy do podlodowego antarktycznego jeziora Wostok. Pobrali oni do biologicznej analizy 40 litrów zamrożonej wody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz