środa, 1 lutego 2012

Blisko jeziora WostokZ racji tego że interesuję się glacjologią zelektryzowała mnie ta wiadomość. Rosyjscy naukowcy są już o krok od dotarcia do podlodowego jeziora Wostok na Antarktydzie - miejsca, którego od 20 milionów lat nie dotknęły promienie słoneczne. Ekscytację naukowców wzbudza przede wszystkim możliwość odnalezienia do tej pory nie odkrytych i nie zbadanych żywych organizmów. Istnieją jednocześnie obawy zanieczyszczenia delikatnego ekosystemu jeziora przez 'ziemskie' bakterie i fluidy oraz gwałtownego 'odgazowania' jeziora obfitującego w bogate złoża azotu i tlenu. Na Antarktydzie do tej pory odkryto radarem ponad 200 podlodowych jezior - niektóre z nich istnieją pod lodem od czasu, gdy kontynent Antarktydy był złączony z Australią. Rosyjskie odwierty były częstokroć wstrzymywane przez problemy finansowe oraz ekstremalne zimno. Amerykańskie i brytyjskie ekspedycje naukowe planują wiercić w przyszłym roku w celu dotarcia do mniejszych podlodowych jezior Whillansa i Ellswortha. Naukowcy są obecnie niemal w stu procentach pewni, że w jeziorach podlodowych odnajdą życie. Dwa księżyce Jowisza i Saturna, a mianowicie Europa oraz Enceladus posiadają grube pokrywy lodowe pod którymi istnieją zasoby wody. Tam też mogą egzystować jakieś mikroby. Jezioro Wostok jest największym z jezior podlodowych odkrytych na Antarktydzie. Zobaczymy, ile informacji w najbliższym czasie ujawnią Rosjanie.

Pierwsze informacje w marcu 2013 roku.

http://www.wykop.pl/ramka/1437035/wyniki-badan-wody-z-jeziora-wostok-znalezlismy-nieznane-bakterie/

2 komentarze:

  1. niesamowite :) uwielbiam podróże, ale jakoś bardziej zawsze zwracam uwagę na architekturę i ludzi... ciekawy post, niektóre słowa przyznam są mi obce, ale bardzo ciekawa notka :) 3mam kciuki za naukowców i ich odkrycie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja natomiast dosyć kiepsko znam się na architekturze :-) Podlodowy świat szóstego kontynentu wydaje mi się niesamowicie fascynujący i dziewiczy - człowiek jeszcze nigdy przedtem tam nie dotarł. Sam jestem ciekaw jak złożony ekosystem kryją słodkie wody jeziora Wostok. Dziękuję za posta - zajrzę na bloga :-)

      Usuń