niedziela, 22 stycznia 2012

Hekla i El HierroWstrząsy na El Hierro w ciągu ostatnich kilku dni miały różnorodny charakter: od intensywnego sygnału po znikomy. Podmorska erupcja ciągle trwa na południe od La Restinga - w chwilach największej intensywności z widocznymi kawałkami lawy o średnicy sięgającej do 3 metrów na powierzchni Atlantyku. Aktywny wulkan znajduje się obecnie na głębokości 130 metrów. Zwracam także uwagę na gwałtowne ruchy związane z inflacją i deflacją pod wulkanem Tanganasoga na wyspie El Hierro.

W ciągu ostatniej doby miały miejsce trzy trzęsienia ziemi pod/w pobliżu wulkanu Hekla. Ich głębokość - 7.5 do 0.7 km. Poziom wstrząsów nie wzrasta, nie ma raportów o emisji gazów - na 2 godziny przed erupcją Hekli w 2000 roku miały miejsce małe wstrząsy sejsmiczne. Erupcja Hekli się zbliża. Pytanie tylko kiedy nastąpi.

2 komentarze:

  1. Akurat tak się złożyło, że niedawno rozmawiałem z znajomym na temat wulkanu Hekla.
    Jeden z najbardziej aktywnych... przewalone mają tam Islandii, co prawda akurat ten teren w którym znajduje się Hekla jest słabo zaludniony, ale ja nie chciałbym żyć ciągle w strachu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hekla obok Katli uchodzi za najniebezpieczniejszy islandzki wulkan słynący z groźnych erupcji. Nie jest jednak tak medialna jak Katla. Dzięki za komentarz.

    OdpowiedzUsuń