sobota, 21 stycznia 2012

Fuego, Santa Maria, Nyamuragira i Tungurahua


Dwa wulkany w Gwatemali (Fuego i Santa Maria) wykazują aktywność erupcyjną, co akurat nie dziwi, bo są one najaktywniejszymi wulkanami z tego kraju. Eksplozje targnęły Fuego w dniach 11-13 stycznia i 16 stycznia produkując obłoki popiołu sięgające wysokości 300-1000 metrów. Eksplozjom towarzyszyły fale uderzeniowe, głośne hałasy i trzeszczenie szyb i dachów w pobliskich wioskach. Ze zboczy Fuego zeszły lawiny gruzu.
Wulkan Santa Maria odpowiedzialny za ogromną erupcję wulkaniczną w 1902 roku (6 w skali VEI) - jego aktywność przejawia się wzrostem kopuły lawowej Santiaguito, sporadycznymi eksplozjami tworzącymi chmury popiołu sięgające wysokości 300-800 metrów ponad kopułę oraz wylewem lawy na jej południowo-wschodnim zboczu.

W pobliżu wybuchającego wulkanu Nyamuragira znajdują się naukowcy z Afar Consortium Project. Na szczelinie erupcyjnej widoczne są dwa stożki o wysokości koło 300 metrów: obecnie nieaktywny inicjator erupcji oraz drugi tryskający fontannami lawy na wysokość dwukrotnie przekraczającą jego wysokość. Wylew lawy z niego płynie na północ. W odległości 1.5 km od aktywnego stożka czuć żar erupcji i opad lapilli.

Wulkan Tungurahua w Ekwadorze (kolejna znana nazwa dla czytelników bloga) także wykazuje aktywność erupcyjną. 13 stycznia emisje popiołu i gazów sięgały wysokości 7 km. 15 stycznia odnotowano opad popiołu w Manzano i Palihua. Pojawiły się spływy błota czyli lahary.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz