czwartek, 15 grudnia 2011

Aktywność sejsmiczna wulkanów Gareloi i Sorik Marapi
Pierwszy nius trochę spóźniony, ale z uwagi na to, że erupcje niektórych wulkanów na Alasce przechodzą kompletnie niezauważone zamieszczam go na blogu. 5 grudnia 2011 roku odnotowano silne harmoniczne wstrząsy na aleuckim wulkanie Gareloi. Erupcje wulkanów aleuckich są rzadko zaobserwowane z uwagi na brak dobrej widoczności, osamotnienie tychże oraz niską populację. Erupcja/ekstruzja kopuły lawowej w kraterze wulkanu Cleveland została zauważona przez satelitę, co (jak wiadomo) jest kosztowne. Ciekawi mnie, czy do erupcji Gareloi doszło/dojdzie? Chyba muszę napisać do AVO...

12 grudnia 2011 roku wulkan Sorik Marapi (nie mylić z jawajskim Merapi) na Sumatrze był nad wyraz aktywny sejsmicznie - odnotowano na nim 43 wulkaniczne wstrząsy. W razie ewentualnej erupcji Sorik Marapi zagrożenie dla życia ludzkiego mogą stanowić lahary i spływy piroklastyczne. Na Sumatrze znajduje się również wulkan Marapi.

Wreszcie 14 grudnia 2011 roku doszło do trzęsienia ziemi o sile 7.1 w pobliżu (13.5 km na południowy wschód) obszaru geotermalnego Koranga (opisywanego przeze mnie na blogu), gdzie nielegalnie eksploatuje się złotonośne złoża.

Na zdjęciach wulkany Gareloi i Sorik Marapi oraz obszar geotermalny Koranga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz