sobota, 3 września 2011

Budzą się wulkany część II

Pod wulkanem Katla na Islandii może dochodzić do inflacji. 3 września 2011 roku miał miejsce trzeci rój niewielkich trzęsień ziemi pod lodowcem Mýrdalsjökull, który pokrywa Katlę wywołany przez ruch magmy.

Status 22 wulkanów w Indonezji został uznany przez tamtejszych wulkanologów za ponad normalny m.in. Papandayan, Lewotobi, Tambora, Ranakah. W ubiegły czwartek Papandayan wyemitował biały obłok na wysokość 20 metrów. Miała miejsce detekcja 48 płytkich wulkanicznych trzęsień ziemi i jednego głębokiego. Aktywnością sejsmiczną wulkanu Tambora na wyspie Sumbawa nie są przestraszeni miejscowi zamieszkujący zbocza tego fascynującego wulkanu. 10 kwietnia 1815 roku erupcja Tambora o sile 7 w skali VEI uśmierciła 92 000 ludzi i pod jej wpływem miała miejsce 'wulkaniczna zima'.
Wzrasta aktywność sejsmiczna wulkanu Lewotobi na wyspie Flores. Obowiązuje zakaz zbliżania się do jego krateru na odległość 1 km.

3 września trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.2 miało miejsce w pobliżu antarktycznych wysp South Sandwich (Południowy Sandwich) na głębokości 106 metrów. To drugie silne trzęsienie ziemi w tym rejonie w ciągu ostatnich 5 miesięcy. Może ono (choć nie musi) uaktywnić pobliskie wulkany: Mount Belinda, Mount Hodson, Leskov Island czy Mount Curry/Mount Asphyxia (Zavodovski Island).

Na zdjęciach wulkany wysp South Sandwich (Mount Belinda, Zavodovski Island) oraz archiwalna fotografia indonezyjskiego wulkanu Lewotobi z 1915 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz