sobota, 13 sierpnia 2011

USA


THREE SISTERS - 24 km na południowy zachód od miasta Sisters w stanie Oregon znajdują się trzy blisko siebie położone wulkany: North Sister, Middle Sister i South Sister. North Sister (3074 m) to najstarsza z Sióstr, mocno zerodowany wulkan złożony z centralną wulkaniczną iglicą. Wspinaczka na niego nie jest bezpieczna z uwagi na erozję i spadające skały. North Sister uchodzi za wulkan wygasły - ostatni raz wybuchł 100 000 lat temu.

Middle Sister (3062 m) to bazaltowy stratowulkan, który także uchodzi za wygasły. Ostatnia erupcja Middle Sister miała miejsce 50 000 lat temu. Wschodnia strona wulkanu uległa procesjom glacjalnym. Pożerają ją lodowce Hayden i Diller.

South Sister (3157 m) natomiast drzemie. To najmłodsza z tria Sióstr. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce 2000 lat temu, niepotwierdzona w roku 1853. Wulkan posiada stożki żużlowe i wylewy lawy. South Sister szczyci się niezerodowanym kraterem o szerokości 400 metrów w którym znajduje się małe jezioro w kształcie łzy Teardrop Pool, najwyżej położone jezioro w stanie Oregon oraz dwa małe lodowce Clark i Lewis w pobliżu krawędzi krateru. Magma wciąż jest pod wulkanem i odnotowano w latach 1996-2005 niewielki wzrost gruntu. W przyszłości może zatem dojść do erupcji South Sister, ale kiedy - tego nikt nie wie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz