Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
wtorek, 30 sierpnia 2011
Marapi i Tambora czyli niusy z Indonezji
W poniedziałek 28 sierpnia 2011 roku sumatrzański wulkan Marapi wyprodukował biały obłok sięgający wysokości 100 metrów ponad wierzchołek. Ciągle obowiązuje 3-kilometrowa strefa zagrożenia.
Aktywność sejsmiczna wulkanu Tambora na wyspie Sumbawa. Ten nius jest dosyć niepokojący, bowiem Tambora w 1815 roku zasłynął kolosalną erupcją o sile 7 w skali VEI, która uśmierciła 90 000 ludzi i spowodowała globalne ochłodzenie. Była to jedna z największych erupcji wulkanicznych w ciągu ostatnich 10 000 lat i zarazem największy kataklizm wulkaniczny czasów nowożytnych. Od kwietnia 2011 roku Tambora jest aktywny sejsmicznie, a teraz pod koniec sierpnia wzrasta liczba płytkich wulkanicznych trzęsień ziemi. Dodatkowo obłoki pary sięgają wysokości dziesiątek metrów ponad krawędź kaldery. Mimo wszystko oceniam szanse na kolejną gigantyczną erupcję kaldery Tambora na bliskie zeru.
Na zdjęciach kaldera wulkanu Tambora oraz jeden z kraterów Marapi.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz