czwartek, 27 stycznia 2011

Wybuch wulkanu Kirishima w Japonii
Wczoraj doszło do erupcji wulkanu Kirishima w południowej części wyspy Kiusiu. Chmura popiołu sięgnęła wysokości 7.6 km. Wygląda na to, iż erupcja ma charakter freatomagmowy z wyrzucaniem materiału i bomb wulkanicznych z krateru na odległość 2 km. Eksplozywna erupcja Kirishima spowodowała opad popiołu na miasto Nichinan w prefekturze Miyazaki oraz na tamtejsze autostrady. Kirishima jest aktywnym wulkanem, choć jego erupcje są niewielkie, eksplozywne w skali VEI = 1. Ostatnia silniejsza erupcja wulkanu miała miejsce w 1959 roku (skala VEI = 2). Obecna eksplozywna erupcja ze stożka Shimnoedake jest najsilniejsza od 1959 roku.

UPDATE: Wulkan Kirishima nie stwarza większego zagrożenia według JMA. Nie podjęto póki co ewakuacji ludzi. Erupcja zakłóca jednak loty samolotów i ruch samochodowo/pociągowy w pobliżu wulkanu.

Znowu uaktywnia się jawajski wulkan Bromo. Erupcje Bromo są strombolijskie, ale na razie nie mam bardziej szczegółowych informacji. Wciąż aktywny pozostaje także wulkan Anak Krakatau. Targają nim liczne strombolijskie eksplozje.

Na zdjęciu i filmie erupcja Kirishima plus stożek Shimnoedake.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz