Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
czwartek, 13 stycznia 2011
Etna i Anak Krakatau - niusy
Dwie erupcje witają nas w 2011 roku.
Wpierw Anak Krakatau wyrosły jak Feniks z popiołów na zgliszczach Krakatau po katastrofalnej erupcji w 1883 roku. Ciągłe emisje popiołu produkują obłoki sięgające wysokości 600 metrów. Część prowincji Banten i South Lampung otrzymała opad popiołu. Władze planują ewakuację 40 000 ludzi z 30 wiosek, w przypadku gdy erupcja Anak Krakatau spowoduje tsunami na skutek spływów piroklastycznych docierających do morza. Rybacy i turyści są obowiązani trzymać się 2 km z dala od wulkanu.
Wieczorem 11 stycznia wulkaniczne wstrząsy odnotowano na sycylijskiej Etnie. 12 stycznia nastąpił wzrost strombolijskiej aktywności erupcyjnej w Southeast Crater Etny. Na wschodnim stoku Southeast Crater pojawiły się spektakularne fontanny ognia i wylewy lawy. Lotnisko w Katanii zostało zamknięte na początku erupcji - potem otworzono je ponownie. Katastrofalna erupcja Etny w 1669 roku uśmierciła 15 000 ludzi.
Na fotografiach Reutera potoki lawy z Etny.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz