niedziela, 23 stycznia 2011

Inflacja gruntu w Yellowstone


Superwulkan Yellowstone podniósł setki mil gruntu, tak jakby przygotowywał się do zwiększenia aktywności. W ciągu ostatnich 2.1 miliona lat trzy erupcje Yellowstone były megakolosalne - każda z nich 1000 razy silniejsza od pamiętnej erupcji Mount St. Helens w 1980 roku. Kaldera Yellowstone o wymiarach 40 x 60 km w stanie Wyoming powstała po wybuchu Yellowstone około 640 000 lat temu. Od tego czasu Yellowstone wybuchał umiarkowanie przeszło 30 razy pokrywając obszar kaldery popiołem i lawą. Od 2004 roku grunt w kalderze wzrastał 7 centymetrów na rok, pomiędzy 2007 i 2010 rokiem zmniejszył wzrastanie do 1 centymetra. Teraz miejscami wzrósł o 25 centymetrów - Yellowstone puchnie i oddycha. Naukowcy przypuszczają, iż komora magmy 7-10 km pod kalderą powoduje deformację gruntu. Może to oznaczać, iż magma zbliża się do ujścia przed wybuchem. Z drugiej strony wzrost i opadanie (inflacja/deflacja) gruntu dla Yellowstone są od tysięcy lat naturalne. Obszar Yellowstone jest także aktywny sejsmicznie: dla przykładu pomiędzy 26 grudnia 2008 roku a 8 stycznia 2009 roku odnotowano tam 900 wstrząsów sejsmicznych. Mimo wszystko nadal uważam, iż przepowiednie o końcu świata w roku 2012 związane z przebudzeniem Yellowstone (i nie tylko) należy między bajki włożyć.

2 komentarze:

  1. Od pewnego czasu śledzę stronę http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index2.php gdzie pokazane są na bieżąco wszystkie trzęsienia ziemi, katastrofy, naturalne i spowodowane przez człowieka oraz informacje o aktywnych wulkanach, oraz o superwulkanach. Co ciekawe, ok. 2 tygodni temu wyłączono moduł z wulkanami, a 2 dni temu informujący o ostatniej aktywności superwulkanów. Z doświadczenia wiem, że jeżeli rząd, organizacja rządowa, zależna, czy tez w jakiś sposób powiązana odcina dostęp do jakiejś informacji, tzn. że jest ona im nie na rękę. Obawiam się, że coś może się dziać nie dobrego, jeżeli ktoś nie chce aby osoby postronne śledziły informacje o coraz szęstszych erupcjach wulkanów, to cos musi być na rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za namiar. Nie znałem wcześniej tej strony. Skarbnica wiedzy jeśli chodzi o wszelkiej maści kataklizmy naturalne. Warto tam od czasu do czasu zaglądać. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń