Dzisiaj erupcja Tajogaite na wyspie La Palma jest mniej eksplozywna i intensywna niż w dniach poprzednich. Główny stożek, który ulega modyfikacjom wciąż emituje potoki lawy - głównie na zachód w kierunku góry Todoque.
26 października mija 50 rocznica poprzedniej erupcji na La Palmie, czyli Teneguia. Rozpoczęła się ona 26 X 1971 roku i trwała przez 24 dni pokrywając lawą obszar o powierzchni 276 hektarów. Obecna erupcja Tajogaite jest o wiele bardziej destrukcyjna.
Na wyspę wciąż przybywają turyści, by obserwować erupcję z odległości 2-3 km. Miejscowi pomagają ewakuowanym znaleźć schronienie, funkcjonują rozmaite zbiórki. Żołnierze pracują w strefie wykluczenia usuwając popiół z dachów. Niektórzy ewakuowani wciąż chcą pozostać na wyspie, inni rozważają życie w kontynentalnej Hiszpanii. Faktem jest, że mnóstwo ludzi utraciło dorobek życia.
Zarejestrowano znaczącą deformację gruntu na południe od miejsca erupcji. Być może nastąpi wzrost emisji lawy albo otworzą się bądź zamkną nowe otwory erupcyjne. Wciąż rejestrowane są trzęsienia ziemi na wyspie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz