Erupcja kanaryjskiego wulkanu Cumbre Vieja nie traci intensywności po ponad dwóch tygodniach czasu trwania. Ostatni bilans z 5 października: 946 budynków zniszczonych, 128 uszkodzonych, lawa pokrywa obszar o powierzchni 413.38 hektarów. Powierzchnia lawowej delty wynosi 32.7 hektarów. Maksymalna szerokość wylewu lawy: 1250 metrów.
Z powodu erupcji (problemy z nawadnianiem i brak wody) 20 procent wyspiarskiej produkcji bananów zostało stracone.
4 października erupcja nowego stożka wulkanu Cumbre Vieja nadal jest intensywna. Wieczorem 3 października doszło do kolapsu (zawalenia się) fragmentu głównego stożka i dużego wycieku lawy. Górne centra erupcyjne generują fontanny lawy o wysokości 300-500 metrów oraz kolumny popiołu sięgające wysokości 3 km.
Tomaszowi udało się dostać z pomocą wulkanologów do strefy wykluczenia, w tym do Todoque. Z niecierpliwością czekam na zdjęcia.
Wulkanolodzy z IGN oszacowali erupcję strombolijską Cumbre Vieja z fazami efuzywnymi na 2 w skali VEI.
EDIT 7 października: Erupcja strombolijska wulkanu Cumbre Vieja nadal w toku. Obecnie jest stabilna. Lawa pokrywa obszar o oszacowanej powierzchni 422 hektarów, w tym liczne plantacje bananów, winnice i uprawy awokado. Z Santa Cruz de La Palma dotarły dwa mobilne urządzenia do odsalania wody mające na celu zapewnienie irygacji dla upraw. Obłok popiołu o wysokości 5 km generuje koncentryczne fale grawitacyjne (wypornościowe, termin z mechaniki płynów) takie jak w przypadku wrzucenia kamienia do wody.
Nowy wylew lawy odseparował się z głównego wycieku i zaczął płynąć do oceanu w obszarze pomiędzy Los Guirres i El Charcón po drodze niszcząc plantacje bananów i niektóre struktury.
Trwa umiarkowana aktywność strombolijska wulkanu Lewotolo na indonezyjskiej wyspie Lembata.
Wulkan Vulcano (Wyspy Liparyjskie) z restrykcjami dostępu na krater Fossa - można tam obecnie wejść tylko z certyfikowanym przewodnikiem ze względu na wzrost temperatury fumarol (wyziewów wulkanicznych).
6 października 2021 roku o godzinie 14.17 czasu UTC doszło do znaczącej eksplozji wulkanu Stromboli, która wygenerowała mały spływ piroklastyczny mknący w dół Sciara del Fuoco.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz