wtorek, 4 maja 2021

Zmiana charakteru aktywności erupcyjnej Geldingadalsgos

Obecnie aktywny pozostaje aktywny krater nr 5, który uformował się wskutek otwarcia pęknięcia erupcyjnego 13 kwietnia 2021 roku. Po północy 2 maja 2021 roku zmienił się jednak charakter jego aktywności erupcyjnej: z ciągłych i raczej niskich fontann lawy po pulsacyjne a la gejzer i wysokie, sięgające wysokości nawet 200-300 metrów, widoczne nawet z Reykjaviku. Owe pulsy aktywności erupcyjnej trwają 8-12 minut, potem jest krótka 1-2 minutowa przerwa i zaczynają się znowu. Czyli okresom aktywności erupcyjnej krateru nr 5 towarzyszą krótkie pauzy. Ich przyczyna pozostaje nieznana: zmiany w przepływie magmy, składzie chemicznym gazu/magmy czy w kanale przepływu magmy? Można jedynie spekulować. 

Być może aktywność szczelinowa Geldingadalsgos ulega redukcji/zaczyna ustawać, co jednak wcale nie wyklucza możliwości otwarcia się nowych pęknięć erupcyjnych. Osobiście wolałbym, aby wypływ lawy w dolinie Geldingadalur potrwał przynajmniej do końca roku, a nawet dłużej, gdyż chciałbym dotrzeć na miejsce erupcji jeszcze w tym roku (po rychłym zaszczepieniu). Jednak procesy geologiczne takie jak erupcje wulkaniczne są niezależne od moich pragnień i zachcianek. Zdj. Arnar Stein Elisson. 

Obecnie brak aktywności eksplozywnej wulkanu Soufriere na karaibskiej wyspie Saint Vincent, ale kilkanaście godzin temu dolinami wulkanu zeszły niebezpiecznie i niesamowicie mobilne lahary spowodowane przez ulewne deszcze. Do ostatniej jak dotąd erupcji eksplozywnej karaibskiego wulkanu doszło 22 kwietnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz