wtorek, 14 lipca 2020

Surtsey w lipcu 2020 roku - galeria zdjęć i opisy od biologa Pawła Wąsowicza

Wyspa wulkaniczna Surtsey w archipelagu Vestmannaeyjar to najmłodsza wyspa Islandii. Powstała w trakcie erupcji wulkanicznych w latach 1963-67. Przez wiele lat jej powierzchnia była redukowana przez morską erozję. Od 1965 roku Surtsey stanowi rezerwat naturalny, co umożliwia naukowcom badania kolonizacji nowego lądu przez roślinność i zwierzęta. Wstęp na wyspę mają zatem tylko nieliczni, przede wszystkim biolodzy i geolodzy. Otrzymałem dzisiaj zdjęcia biologa Pawła Wąsowicza, który jest jedynym Polakiem, który jako biolog może uczestniczyć w wyprawach badawczych na Surtsey. Tym bardziej takie zdjęcia są dla mnie unikatowe, gdyż dostanie się na tą wyspę wulkaniczną byłoby dla mnie bardzo trudne, by nie rzec niemożliwe. Swoistymi odpowiednikami Surtsey są dwie japońskie wyspy wulkaniczne, na które wstęp mają wyłącznie naukowcy: Torishima i Nishinoshima.

Na zdjęciach Pawła Wąsowicza począwszy od góry odpowiednio widok z Surtsey na inne wyspy archipelagu Vestmannaeyjar, pole lawowe w południowej części wyspy, paliki używane przez biologów badających Surtsey - ten z roku 1978, rośliny kolonizujące północy półwysep, Mertensia maritima, jeden z głównych gatunków znajdowanych w pobliżu morza na Surtsey, trawa Leymus arenarius, a w tle stożki palagonitu, storczyk Plathanthera hyperborea - na Surtsey są obecnie 2 takie rośliny, niezapominajki, tefra słabo skolonizowana przez rośliny, chatka używana przez naukowców prowadzących badania na Surtsey, odwierty geologiczne, powierzchnia stożków palagonitu, większy z kraterów - Surtungur, mniejszy krater - Surtur, pozostałość po dawnej latarni morskiej w najwyższym punkcie wyspy oraz widok na północny półwysep ze stożka palagonitu, na którego szczycie znajdują się aktywne geotermalne szczeliny. Na dokładkę stara widokówka przedstawiająca erupcję Surtsey w 1964 roku.

Tutaj wywiad z Pawłem Wąsowiczem, z którego dowiedziecie się wszystkiego co chcielibyście wiedzieć o wyspie Surtsey (Surtra). :-) Zapraszam do lektury.

http://wulkanyswiata.blogspot.com/2020/05/kolonizacja-biologiczna-wyspy-surtsey.html

Jeśli chcielibyście wesprzeć finansowo moją pasję to zapraszam na mój profil Patronite, który założyłem w lutym 2020. Dzięki że śledzicie temat wulkanów. Dziękuję wszystkim, w tym oczywiście moim Patronom.

https://patronite.pl/wulkanyswiata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz