Japońska Straż Przybrzeżna nie próżnuje i 29 czerwca pojawiają się wspaniałe zdjęcia eksplozywno-lawowej aktywności erupcyjnej na wyspie wulkanicznej Nishinoshima (Wyspy Ogasawara, Japonia). Ciągłe eksplozje strombolijskie i wulkaniańskie mają miejsce z aktywnego krateru stożka o wysokości ponad 300 metrów. Gęsta kolumna ciemnego popiołu sięga wysokości 3.5 km, krater stożka poszerza się. Kolumna dwutlenku siarki rozciąga się nad rozległym obszarem północnego Pacyfikiem. Aktywność erupcyjna wulkanu jest widoczna nawet z odległości 100 km. Lawa płynie w kierunku południowo-zachodnim docierając tam do morza.
Nie będę ukrywał zachwytu tą wspaniałą wyspą wulkaniczną. Zdjęcia mówią same za siebie. Rewelacja. O ile indonezyjski Anak Krakatau zapadł w zapewne chwilową drzemkę, o tyle erupcja wulkanu Nishinoshima w czerwcu zdecydowanie się zintensyfikowała. I tak 3 lipca 2020 roku kolumna erupcyjna nad aktywnym stożkiem sięgnęła wysokości 4.7 km.
Także wulkan Pacaya w Gwatemali wykazuje aktywność strombolijską z krateru MacKenney. Wylew lawy na południowo-zachodnim zboczu stożka MacKenney ma już długość 280 metrów.
Sygnał termiczny zarejestrowano na wierzchołku zlodowaciałego wulkanu Big Ben (Mawson Peak, Wyspa Heard, Australia - aktywność strombolijska (?) w toku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz