wtorek, 7 sierpnia 2018

Pauza w erupcji lawowej wulkanu Kilauea?

Naukowcy z HVO potwierdzają że w ostatnich dniach erupcja Leilani Estates wulkanu tarczowego Kilauea znacznie osłabła. Nastąpił spadek deformacji kaldery centralnej Kilauea oraz emisji lawy ze szczeliny erupcyjnej nr. 8. Także aktywność sejsmiczna się zmniejszyła. Czy to jednak definitywny koniec aktywności erupcyjnej? Mam wątpliwości. W ubiegłym tygodniu zarejestrowano wzrost emisji gazów ze stożka Pu‘u ‘O‘o. Nadto zdarza się że erupcje wulkaniczne pauzują, by po pewnym czasie rozpocząć się znowu. Przykładowo w trakcie erupcji w 1955 roku pauzy w aktywności erupcyjnej były dwie (trwały odpowiednio przez 5 i 16 dni). Erupcja Leilani Estates trwa nadal, choć jezioro lawy w stożku szczeliny nr 8 częściowo zastygło, podobnie jak wylew lawy z ósemki. Lawa docierająca do oceanu w Ahalanui Beach Park nadal jest aktywna.

Dla przypomnienia erupcja lawowa Pu’uO’o trwała 35 lat (1983-2018), a Mauna Ulu 5 lat (1969-74). Na zdj. Scotta Wilsona zastygła rzeka lawy z ósemki w dniu 6 sierpnia 2018 roku.

Z powodu ciągłych deszczy z wulkanu Fuego w Gwatemali schodzą lahary - wąwozami (barrancas) Ceniza, Las Lajas i Seca. Przenoszą drzewa, bloki skalne i gorące materiały piroklastyczne. Nie wolno zbliżać się do tych wąwozów oraz tamtejszych rzek.

3 komentarze:

  1. Jaka jest szansa że aktywność wulkanu Kilauea przeniesie się z ósemki na stożek Pu'u'O'o ?

    OdpowiedzUsuń
  2. A więc jednak uznali, że erupcja Pu'uO'o się zakończyła, a nie że wypływ w Leilani jest jej elementem?

    OdpowiedzUsuń