czwartek, 23 sierpnia 2018

Etna, Fogo i Kuchinoerabujima

15 sierpnia Japońska Agencja Meteorologiczna podniosła stopień alarmu na czwarty dla wulkanu Kuchinoerabujima. Powodem wzrost aktywności sejsmicznej oraz emisji gazów. Do ostatniej erupcji eksplozywnej tego wulkanu, której towarzyszył spływ piroklastyczny doszło w maju 2015 roku. Wówczas ewakuowano całą populację wyspy w liczbie około 140 osób na sąsiednią wyspę Yakushima. Po kilku miesiącach na Kuchinoerabujima wróciło 105 dotychczasowych mieszkańców. Na razie wulkan milczy.

- Etna (Sycylia, Włochy) - W nocy jeden z kraterów Etny (Bocca Nuova) żarzy się, sporadyczne eksplozje mają miejsce z otworu erupcyjnego nazwanego przez wulkanologów 'puttusiddu' (New SE Crater). 24 sierpnia rozpoczęły się emisje popiołu z SE Cone (nowy stożek w siodle pomiędzy starym SE Crater a nowym SEC) generujące obłoki popiołu. Pojawił się mały wylew lawy.

Po niedawnym pobycie na Islandii mój znajomy z Katowic Tomasz wybrał kolejny wulkaniczny kierunek - tym razem Wyspy Zielonego Przylądka. Oto pierwszy widok na wulkan Fogo na wyspie o tej samej nazwie - ten sam, którego erupcja szczelinowa w 2014-15 zniszczyła wypływem lawy dwie wioski Portela i Bangeira. Zdj. Tomasz Lepich, 23 sierpnia 2018 roku, widoczne wylewy lawy z erupcji Fogo w 1951 roku. Wspinaczka jutro albo pojutrze. Zazdroszczę i liczę na większą galerię z wyprawy w przyszłości.

Generalnie sierpień niezwykle spokojny, jeśli chodzi o aktywność erupcyjną. Niewielka kopuła lawowa o objętości 14000 metrów sześciennych pojawiła się w kraterze jawajskiego wulkanu Merapi.

5 komentarzy:

 1. Mam wrażenie, że znalazłem kalderę jakiegoś superwulkanu kaldera ma jakieś 11 km... zresztą sam zobacz: https://www.google.pl/maps/@-6.2748556,105.9659586,14740a,35y,37.63t/data=!3m1!1e3

  OdpowiedzUsuń
 2. Swoją drogą na Indonezji znalazłem 19 kalder wśród wygasłych (lub nie) wulkanów po których wielkości można się spodziewać, że wygenerowały eksplozje o sile 6-7 VEI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przejrzę w wolnej chwili, choć ostatnio takich wolnych chwil mi brakuje. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Znalazłem już drugi superwulkan na jawie :)

   Usuń